Nadchodzi elektromobilność

Reklamy
Już za kilka dni wsparcie dla lokalnego transportu stanowić będą skutery i hulajnogi. Z ofertą płatnego udostępniania pojazdów elektrycznych poruszających się po mieście wkracza do Sochaczewa firma Blinkee.city.

Samochody napędzane benzyną czy olejem napędowym powodują hałas, zajmują sporo miejsca na parkingach, tymczasem pojazdy elektryczne to ich przeciwieństwo – nie emitują spalin, są zwrotne, ekologiczne, nie stoją w korkach, w godzinach szczytu pozwalają szybciej dotrzeć do celu. Lada moment na naszych ulicach pojawi się kilkadziesiąt hulajnóg, a zaraz po nich skutery. Franczyzobiorca Blinkee.city zadba o ich sprawność, czystość oraz naładowanie baterii. Jak informuje Milena Goss, specjalista ds. wsparcia i rozliczeń franczyzobiorców z Blinkee.city, elektryki będą rozstawiane w Sochaczewie prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu. Wszystko zależy od pogody.

By skorzystać z hulajnogi lub skutera należy pobrać na komórkę aplikację blinkee.city z Google Play lub App Store. Po zarejestrowania i utworzeniu konta, użytkownicy zobaczą w niej granice obszaru, w którym możliwe będzie wypożyczenie i zwrot pojazdów. Bez trudu sprawdzą też, gdzie nie można wjeżdżać hulajnogami.

Pięć punktów mobilności
Na początku operator planuje uruchomić pięć punktów parkingowych, skąd można będzie pobrać pojazd i potem go zwrócić. Punkty powstaną:
– w centrum miasta, naprzeciwko baru PSS „Społem” Cafe&Bar
– przy ulicy 15 Sierpnia, naprzeciwko Liceum Ogólnokształcące im. Fryderyka Chopina
– obok Urzędu Miasta, w miejscu zlikwidowanego kiosku
– przy Sochaczewskim Centrum Kultury w Boryszewie
– w pobliżu hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Chodakowie
Firma rozważa też uruchomienie szóstego punktu przy Olimpijskiej, obok basenu.

Opłaty
Opłata startowa za uruchomienie skutera lub hulajnogi to 2 zł, minuta jazdy 79 groszy a minuta pauzy 9 groszy.

Zgodnie z przepisami
Warto pamiętać, że hulajnoga to pojazd jednoosobowy a skuter dwuosobowy, lecz nie wolno nim przewozić dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia. Pojazdy nie mogą blokować czy utrudniać ruchu, nie wolno z nich korzystać po spożyciu alkoholu, parkować w niedozwolonym miejscu (np. terenach prywatnych), pozostawiać poza wyznaczoną w aplikacji strefą.
Skutery traktowane są jak motorowery, zatem jeździmy nimi tylko po drogach. Z kolei hulajnogami pojedziemy z maksymalną prędkości 20 km/h. Jeździmy nimi po ścieżkach dla rowerów, a jeżeli takich nie ma, można korzystać z jezdni, o ile dopuszczona na niej prędkość jest nie większa niż 30 km/h. Gdy nie ma i takiej opcji, można wówczas korzystać z chodnika, ale uwaga – na chodniku to pieszy ma pierwszeństwo przed hulajnogą.

Ścieżki rowerowe w Sochaczewie
Podstawowymi szlakami komunikacyjnym dla hulajnóg będą zatem ścieżki rowerowe. Ich sieć w Sochaczewie liczy aktualnie 17 km i systematycznie się rozszerza. Przykładowo, pod koniec ubiegłego roku nowa droga dla rowerów powstała wraz z zakończeniem remontu ulicy Dewajtis. W tym roku w Boryszewie przebudowana zostanie ul. Inżynierska i tam też wydzielona zostanie ścieżka dla jednośladów. Jako kolejna ma powstać ścieżka rowerowa na ostatnim fragmencie ul. 15 Sierpnia, od granic miasta do ulicy Boryszewskiej.
Ścieżki i trasy rowerowe na terenie miasta znajdują się m.in. w pasach drogowych ulic: Olimpijskiej, Traugutta, Batalionów Chłopskich, pasażu im. Wacława Duplickiego, Staszica, Warszawskiej, Płockiej, Chodakowskiej, Trojanowskiej, Licealnej, Towarowej, Sienkiewicza, Księcia Janusza, 15 Sierpnia, Chopina, Głowackiego, Boryszewskiej, Dewajtis.

mf/UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz