Można odliczyć wsparcie wojenne

fot.pixabay

W 2023 roku po raz pierwszy rozliczając roczny podatek PIT można odliczyć ulgi za przekazanie darowizny dla organizacji pomagających Ukrainie. Jest to zgodne z najnowszą wersją Polskiego Ładu oraz przepisami o pomocy Ukrainie. Warunkiem tego jest jednak udokumentowanie takiej pomocy.

Wiele osób wspierało i wspiera Ukraińców na wiele sposobów – jeździli na granicę z pomocą, inni przekazywali rzeczy na zbiórki, a jeszcze inni otworzyli swe dla uciekinierów wojennych

W pomoc włączyli się zarówno zwykli ludzie, jak i organizacje społeczne. Choć pomoc dla Ukraińców była i jest odruchem serca, to w większości nikt wtedy nie myślał o podatkach. Jednak w okresie rozliczeń z fiskusem i przy rosnących kosztach życia, warto skorzystać z możliwości, które oferują przepisy. Wystarczy tylko zadbać o odpowiednie dokumenty.

Z takiej opcji odliczenia sobie wydatków na pomoc wojenną i charytatywną może każdy mieszkaniec również powiatu sochaczewskiego. Jeśli zrobiło się indywidualny przelew w związku z wojną w Ukrainie bądź przekazało dary rzeczowe dla uchodźców np. do fundacji, stowarzyszenia czy organizacji kościelnej można to wykazać, na podstawie potwierdzenia udzielenia wsparcia.  Jeśli jednak ktoś dokonał bezpośredniej darowizny pieniężnej dla organizacji pomagających Ukrainie z konta lub wpłacając na poczcie też dowodem może być wydrukowana lub podpisana kopia dokonania takiej operacji.

Polskie przepisy podatkowe oferują osobom nieprowadzącym działalność gospodarczą aż siedem ulg z tytułu przekazywania darowizn. Jednak w każdym przypadku taką darowiznę trzeba solidnie udokumentować. W tym przypadku   jedna z ulg – kościelna, gdy skierowana była na pomoc Ukrainie, pozwala na odliczanie darowizn bez kwotowych ograniczeń, co jest bardzo korzystne dla podatnika. Również przedsiębiorcy mogą skorzystać w kosztach uzyskania przychodu, wydatków na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom wojny, zerowy VAT dla nieodpłatnych dostaw towarów lub świadczenia usług na cele związane pomocą ofiarom wojny. Jednak jakie dokładnie są możliwości dla firm jest lepiej sprawdzić w Urzędzie Skarbowym, bo przepisy były już kilkakrotnie uaktualniane. Najszybciej wszelkie informacje można znaleźć w rządowym serwisie podatki.gov.pl/ukraina oraz na stronie biznes.gov.pl.

W zależności od tego, ile się zarabia, ile darowizn przekazało i ich odliczy, można zyskać kilkadziesiąt albo nawet i kilkaset złotych w skali roku.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz