Kilkadziesiąt elektryków już wiosną?

fot.pixabay
Blinkee.city wkracza do naszego miasta z ofertą krótkoterminowego najmu elektrycznych skuterów miejskich i hulajnóg. Jeszcze tej wiosny lokalny transport wesprze kilkadziesiąt pojazdów, które nie emitują spalin, są zwinne, ekologiczne, nie stoją w korkach, pozwalają szybciej niż samochodem dotrzeć do celu.

Jak mówi burmistrz Piotr Osiecki, ratusz finalizuje rozmowy z firmą, która podobną usługę świadczy w kilkudziesięciu innych polskich miastach. Blinkee.city jest obecna także w Czechach, Słowacji czy na Węgrzech i od kilku lat specjalizuje się w wypożyczaniu elektrycznych hulajnóg, rowerów i skuterów.

– Wspólnie rozmawiamy o wyznaczeniu strefy, w jakiej będzie można korzystać z pojazdów oraz lokalizacji kilku dobrze skomunikowanych punktów mobilności, gdzie łatwo będzie można przesiąść się na elektryka z autobusu czy pociągu, z którego łatwo dotrzemy do wyznaczonego celu. Dzięki systematycznej rozbudowie ścieżek rowerowych na terenie miasta, mamy coraz lepszą sieć tras pozwalających szybko, bezkolizyjnie i w sposób przyjazny dla natury przemieścić się z jednej części Sochaczewa do drugiej – podkreśla burmistrz.

Cicho i ekologicznie
Samochody napędzane benzyną czy olejem napędowym powodują hałas, emitują spaliny, zajmują sporo miejsca na parkingach, tymczasem pojazdy elektryczne to ich przeciwieństwo. Małe, zwinne, lekkie, nie stoją w korkach, są w stanie znacznie szybciej dotrzeć do celu. Na jednym miejscu dla samochodu zmieści się sześć skuterów lub szesnaście hulajnóg.

– W niedawnej ankiecie, wykonywanej przy okazji prac nad nową strategią rozwoju miasta, mieszkańcy wykazali się dużą troską o stan powietrza, którym wszyscy oddychamy. Pojazdy elektryczne nie emitują żadnych spalin. Są też niemal bezszelestne co ma wpływ na poziom hałasu w mieście. Jestem przekonany, że szybko je polubimy. Dodatkowo elektryki uzupełnią ofertę ZKM, który już od kilku lat korzysta z autobusów elektrycznych zakupionych w ramach projektu Sochaczewski Eko-Bus – dodaje Piotr Osiecki.

Siadasz i jedziesz
Jak skorzystać z hulajnogi lub skutera? Należy pobrać aplikację blinkee.city z Google Play lub App Store na swój smartfon. Aplikacja dostosowana jest do urządzeń pracujących na systemach operacyjnych Android oraz iOS. Zarejestrowany klient zobaczy w niej, jaka jest granica obszaru miasta, w którym możliwe jest wypożyczenie i zwrot pojazdu. Bez trudu sprawdzi też, gdzie nie można wjeżdżać hulajnogą ze względu np. na bezpieczeństwo pieszych. W Sochaczewie będzie to m.in. teren parków i podzamcza wraz z bulwarami spacerowymi nad Bzurą.

– Obsługa aplikacji jest bardzo prosta, intuicyjna. Wystarczy znaleźć w niej najbliższy skuter lub hulajnogę, zarezerwować pojazd i w 15 minut do niego dotrzeć. Jeśli pojazd nie zostanie wypożyczony w ciągu kwadransa, rezerwacja jest anulowana, a ten staje się ponownie dostępny dla innych klientów – wyjaśnia Milena Goss, specjalista ds. wsparcia i rozliczeń franczyzobiorców z blinkee.city.

Przy pomocy tej samej aplikacji odblokowuje się pojazd, pobiera kask z kufra skutera i można ruszać.
– Po zakończeniu jazdy zostawiamy skuter w widocznym, bezpiecznym dla innych użytkowników dróg miejscu, chowamy kask do kufra i kończymy jazdę w aplikacji. Można go pozostawić w punkcie mobilności lub na szerokim chodniku. Sochaczewski ratusz zachęca, by klienci korzystali bez żadnych obaw ze Strefy Płatnego Parkowania, bo od początku jej działania motocykle i skutery są zwolnione z opłat – dodaje Milena Goss.
Operator systemu zadba, by pojazdy były sprawne, czyste a ich akumulatory naładowane.

Decydując się na jazdę elektrykiem warto pamiętać o podstawowych zasadach. Przede wszystkim, że obowiązują nas przepisy ruchu drogowego, że hulajnoga to pojazd jednoosobowy a skuterami nie wolno przewozić dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia. Pojazdów nie wolno zostawiać byle gdzie, bo to może zagrozić bezpieczeństwu np. osób niewidzących. Pojazdy nie mogą blokować czy utrudniać ruchu, nie wolno z nich korzystać po spożyciu alkoholu, parkować ich w niedozwolonym miejscu (np. terenach prywatnych), pozostawiać poza strefą. Jeśli ktoś nie przestrzega tych zasad musi się liczyć z dotkliwymi opłatami dodatkowymi sięgającymi nawet ponad 500 zł.

Dla kogo skuter i hulajnoga?
Szczegółowe informacje o tym, kto może korzystać z hulajnóg i skuterów, jakie dokumenty należy przedstawić, by skutecznie zarejestrować się w aplikacji, znajdują na stronie blinkee.city w zakładce FAQ (na dole).

Jak się poruszać?
Skutery rozpędzające się do maksymalnie 45 km/h są traktowane jak motorowery, zatem jeździmy nimi tylko po drogach – nie po chodnikach ani ścieżkach rowerowych.
Hulajnogą pojedziemy z maksymalną prędkości 20 km/h. Jeździmy nią po ścieżkach dla rowerów, a jeżeli takiej nie ma, można korzystać z jezdni o ile dopuszczona na niej prędkość jest nie większa niż 30 km/h. Gdy i takiej opcji nie ma, można korzystać z chodnika, ale uwaga – na chodniku to pieszy ma pierwszeństwo przed hulajnogą.

Dobre zasady parkowania
– zaparkuj pojazd w wyznaczonej na mapie strefie. Zakończenie jazdy poza strefą nie jest możliwe. Poza granice strefy można wyjechać i zapauzować pojazd, ale by zakończyć jazdę, należy wrócić do strefy.
– Nie wolno parkować na przejściu dla pieszych, ścieżkach rowerowych, na trawniku.
– Pojazd zostawiamy w miejscu ogólnodostępnym, widocznym nawet po zmroku tak, by kolejny użytkownik mógł go w sposób łatwy znaleźć.
– Nie parkujemy pod wiatami, na terenach zamkniętych, w parkach, pod mostami, na wiaduktach, przy wejściach do budynków takich jak komenda straży pożarnej czy szpital.
– Skuter można parkować na chodniku, jeżeli pozostawione jest 1,5 m przejścia oraz zachowane 15 m od przejścia dla pieszych lub przystanku.
– Hulajnogę można zaparkować na chodniku, jeśli nie utrudnia ruch pieszych, oraz w miejscach przeznaczonych do parkowania rowerów. Pojazd ustawiamy równolegle do osi jezdni.

(daw)/UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz