Jubileusz wystawy „Malujące Ewy”

Reklamy

W tym roku mija już 15. rocznica od kiedy w Galerii Trakt przy Sochaczewskim Centrum Kultury w Chodakowie odbywają się wernisaże wystaw z cyklu „Malujące Ewy”. Ich celem jest przybliżenie twórczości pań ze środowiska artystycznego z powiatu sochaczewskiego. Inicjatorką cyklu „Malujących Ew” była Barbara Jachimiwicz. Pomysł dobrze się przyjął i z roku na rok przybywa pań tworzących obrazy.

Ostatni wernisaż wystawy z cyklu „Malujące Ewy” odbył się w czwartek, 9 marca. W tym roku tematem wystawy była „Kobieca natura”. Tak więc dominowy nie tylko portrety, jak też rozmaite wizerunki kobiet w różnych stylizacjach i klimatach. Były też pejzaże i kwiaty.

Na wystawie zaprezentowało się 23 twórców. W tym roku poza paniami wyjątkowo z okazji jubileuszu pojawili się panowie, którzy przedstawili swoje wersje kobiecości.

Uroczystość rozpoczęła się w sali widowiskowej, gdzie wszystkich malarzy i przybyłych gości powitała Marta Wasilewska, kierownik sekcji twórczości przestrzennej i sztuk pięknych działającej przy SCK. Każdy z artystów otrzymał oficjalne podziękowania oraz jubileuszową statuetkę wykonaną przez artystkę Monikę Borutę – Sałacińską, które wręczyła Katarzyna Orlińka, kierownik referatu kultury i turystyki Urzędu Miasta Sochaczew.

W tym roku swoje prace na wystawie zaprezentowali – Elżbieta Danuta Lipska, Danuta Sawa, Włodzimierz Chilicki, Grażyna Gatys, Anna Matusiak, Ewelina Wasilewska, Alicja Zakrzewska, Hanna Kantorska, Hanna Pietrzak, Mirosława Pabiś, Bogumila Nowak, Elżbieta Duńska, Barbara Jachimowicz, Zbigniew Sykurski, Cecylia Charążka, Jolanta Małczak, Halina Szymańska, Blanka Krzemińska, Hanna Zielińska, Jadwiga Urbaniak, Bożena Kalkowska, Karolina Derda i Barbara Derda.

Poza obrazami olejnymi i akrylowymi, nie zabrakło rysunków oraz akwareli, a nawet łączonych technik. Jeden tryptyk obrazów przykuł uwagę gdyż obrazy połączono z wykończeniem z drewnianych ścinków. Całość tworzyła piękną kompozycję. Prezentujący swe dzieła panowie przedstawili swe spojrzenie na kobiety. Włodzimierz Chylicki przedstawił cztery wizerunki kobiet – od babci do prawnuczki. Natomiast Zbigniew Sykurski poza zimowym pejzażem wizerunek „Damy z łasiczką”, który powstał według słynnego dzieła Leonarda da Vinci. Wśród wizerunków kobiet nie zabrakło obrazów przedstawiających stylowe damy oraz nawiązania do obecnej sytuacji – pandemii, wojny i zagrożenia niepewną sytuacją na świecie. Wystawę otwierała piękna akwarela gościa z Warszawy, Mirosławy Pabiś, której artystyczne dokonania doskonale znane są sochaczewianom nie tylko z wystaw, ale też z letnich ekspozycji Okno Sztuki. Wiele uczestniczek wystawy jest obecnych od samego początku, czyli od pierwszej wystawy, która odbyła się w 2008 roku.

Tradycyjnie, jak zawsze nie zabrakło oprawy muzyczno – artystycznej spotkania. W tym roku w barwnej impresji pokazał się zespół taneczny Abstrakt. Układy taneczne przygotowane zostały przez Monikę Osiecką – Jaworską.

Po części oficjalnej nie zabrakło jubileuszowego tortu i tradycyjnej lampki szampana. Zaprezentowane w galerii prace bardzo spodobały się przybyłym na wernisaż gościom. Wystawa z cyklu „Malujące Ewy” w Galerii Trakt czynna jest do 30 marca, w godzinach pracy Sochaczewskiego Centrum Kultury.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz