Jeszcze zima nie skończona

fot.pixabay
Reklamy

Choć meteorolodzy zapowiadają, że temperatura na termometrach poszybuje powyżej 10-15 stopni na plus, to jednak nie ma nadal gwarancji, że nie będzie spadków temperatury poniżej zera. Zdaje się, że zima jeszcze nie chce odpuścić. Warunki atmosferyczne są zmienne, a co za tym idzie sytuacja na drodze nie jest w pełni bezpieczna.

 Policja zaznacza, że w tej sytuacji robi się niebezpieczna zarówno dla kierujących, jak i pieszych. Opady deszczu, śniegu, przymrozki oraz skoki temperatury powodują, że na drogach jest ślisko niezależnie od pory dnia i nocy. Stąd policyjne apele do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Policja przypomina również o tym, by piesi nosili odblaski po zmierzchu  poruszając się po drodze poza obszarem zabudowanym i zachowanie szczególnej ostrożności oraz rozwagi.

– Pamiętajmy, że w wielu miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami wydłuża drogę hamowania pojazdu, a w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki atmosferyczne są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej – przypomina  asp. Agnieszka Dzik z biura prasowego KPP w Sochaczewie.

Osobny apel wydział ruchu drogowego sochaczewskiej komendy policji kieruje do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. W tak nieprzewidywalnych warunkach powinna dominować zasada ograniczonego zaufania. Co prawda pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale nie należy zbytnio polegać na ślepym trafie, a taki funduje nam obecna aura.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz