Finał konkursu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych

Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych – bohaterach Polski Podziemnej na terenie naszego powiatu jest mocno kultywowana, szczególnie wśród młodzieży m.in. poprzez organizowany cyklicznie konkurs historyczny Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu sochaczewskiego. Jego organizatorem jest niezmiennie sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych – Maciej Małecki. Finał konkursu miał miejsce 24 marca w Starostwie Powiatowym w Sochaczewie.

 Uczniowie biorąc w konkursie udział mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat żołnierzy podziemia antykomunistycznego, a także funkcjonowania polskiego państwa podziemnego, jak również poznać wątki związane bezpośrednio z historią ziemi sochaczewskiej.

Finał powiatowy odbył się w miniony piątek, 3 marca w Starostwie Powiatowym w Sochaczewie, które wspiera to ważne historyczne przedsięwzięcie od lat. Do etapu powiatowego przystąpiło ostatecznie 31 uczniów. Młodzież musiała rozwiązać test składający się z 25 pytań, a finałowa najlepsza piątka przystąpiła do części ustnej, w której musiała udzielić przed komisją odpowiedzi na wylosowane pytania. – Wiele lat temu zaproponowałem taki konkurs Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, o polskich bohaterach, którzy żyli w trudnych czasach, kiedy za miłość do ojczyzny trzeba było płacić swoim życiem. Konkurs przez lata cieszył się dużym powodzeniem. Organizuję go w kilku powiatach. Wiadomo pandemia zrobiła nam pewną przerwę, ale wracamy i cieszę się, że tak duża liczba uczniów zgłosiła się do kolejnego naszego konkursu – mówił m.in. M. Małecki, który wraz ze starostą sochaczewskim Jolantą Gonta oraz wicestarostą Tadeuszem Głuchowskim przywitali finalistów a następnie najlepszym wręczali nagrody, gratulując wiedzy o historii niezłomnych bohaterów.

Pierwsze miejsce w konkursie zajął Mateusz Borowski z ZS CKP w Sochaczewie (opiekun – Artur Kisiołek), drugie miejsce przypadło Jakubowi Błaszczykowi z ZS im. J, Iwaszkiewicza (opiekun – Katarzyna Adamczyk), trzecie miejsce zajął Błażej Sławiński z ZS CKP. Przyznano też dwa wyróżnienia, otrzymali je: Aniela Lipińska z ZS im. J. Iwaszkiewicza oraz Kacper Kacprzak z ZS CKP. Do konkursu przystąpili także uczniowie z LO im. F. Chopina oraz ZS RCKU.

W komisji konkursowej byli: Maciej Małecki, dr Paweł Rokicki z IPN, Piotr Oleńczak z Rady Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Jakub Wojewoda, dyrektor Muzeum Techniki Wojskowej. Organizatora w konkursie wspierał nie tylko samorząd powiatowy, ale również miejski, jak i Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz