19-latek podejrzany o stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej wobec matki

fot. pixabay
Reklamy

Dzielnicowy zatrzymał 19-latka z Sochaczewa podejrzanego o stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej wobec matki. Młody mieszkaniec miasta usłyszał zarzut znęcania się nad członkiem rodziny. Dzielnicowy wydał nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu i zakaz zbliżania się do niego. Przestępstwo jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z sochaczewskiej komendy pojechali na interwencję spowodowaną agresywnym zachowaniem 19-latka wobec własnej matki. Dzielnicowy zatrzymał młodego mężczyznę podejrzewanego o znęcanie się nad najbliższym członkiem rodziny.

Młody sochaczewianin usłyszał w Komendzie Powiatowej Policji w Sochaczewie zarzut stosowania przemocy wobec matki. Dzielnicowy wydał nakaz natychmiastowego opuszczenia domu wspólnie zajmowanego z pokrzywdzoną oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

Nakaz lub zakaz mogą być wydane podczas interwencji podjętej przez funkcjonariuszy lub żołnierzy albo w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie. Nakaz lub zakaz mogą być wydane łącznie, nawet w przypadku nieobecności we wspólnie zajmowanym mieszkaniu osoby stosującej przemoc w rodzinie. Są przy tym natychmiast wykonalne i wskazują m.in. obszar lub odległość od wspólnie zajmowanego mieszkania, którą osoba stosująca przemoc będzie obowiązana zachować. Nie ma również znaczenia, kto jest właścicielem danej nieruchomości. Nakazy i zakazy obowiązują przez 14 dni, ale osoba pokrzywdzona może złożyć wniosek do sądu o ich przedłużenie.

Osoba naruszająca nakazy i zakazy wydane przez policjanta podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. W przypadku sprawców  tego rodzaju wykroczeń stosuje się postępowanie przyspieszone.

Przypominamy, że osobie, która stosuje przemoc wobec osoby najbliższej grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Jeśli sprawca stosuje przemoc wobec osoby nieporadnej ze względu na wiek, stan psychiczny lub fizyczny, kara wzrasta do 8 lat. Za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast jeśli ofiara przemocy targnie się na swoje życie, sprawca podlega karze do 12 lat pozbawienia wolności.

asp. Agnieszka Dzik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz