Zimowe liczenia skrzydlatych

Fot. R. Przybysz (KPN)
Reklamy

Okres zimowy w Kampinowskim Parku Narodowym zbiega się nie tylko z liczeniem dużych osobników zwierzyny, ale również z liczeniem całościowym ptactwa obserwowanego z wieży widokowej w Granicy. Inwentaryzowany jest też stan osobowy kampinoskich nietoperzy. Warto przy tym wiedzieć, że teren Puszczy Kampinoskiej to ich największe zimowisko spośród wszystkich parków narodowych w Polsce.

Zimowe obserwacje ptaków z wieży widokowej w Granicy, połączone z tzw. ptakoliczeniem jest organizowane co roku. W tym czasie, koło wieży można zobaczyć m.in. bieliki, kruki, myszołowy (również te włochate), gile, czyże, paszkoty, dzięcioły, srokosze oraz ssaki.

Tegoroczne liczenie ptaków organizowane było w sobotę, 28 stycznia i trwało prawie 5 godzin. Wydarzenie to organizowane jest przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków Zimowego Ptakoliczenia 2023.

Do dyspozycji wolontariuszy były lunety i lornetka. Pierwsi uczestnicy, którzy zgłosili chęć w ptakoliczeniu otrzymali materiały edukacyjne przekazane przez Kampinoski Park Narodowy. Chętni ptasi rachmistrze mogli wysłuchać, przy okazji krótkich odpoczynków, opowieści o przyrodzie i historii Kampinoskiego Parku Narodowego. Tego dnia o ptakach i Kampinosie opowiadał przewodnik Sławomir Kasjaniuk, który też pokazywał metody i sposoby liczenia latającej gromady. Jak zaznaczył ideą ptakoliczenia jest nie tylko wyciągnięcie ludzi z domu, do natury, ale też przybliżenie przyrody i możliwości spędzania wolnego czasu na jej łonie. Wspólne obserwacje ptaków i dzielenie się nimi daje możliwość ludziom podglądania natury w jej rzeczywistych warunkach oraz w klimacie.
Z uwagi na warunki zimowe Sławomir Kasjaniuk zaznaczył, że nie trzeba było obserwacji prowadzić przez cały czas, a ważne było nawet kilkanaście minut obcowania w naturą i przyjrzeniu się skrzydlatym.

Dodatkowo w okresie zimowym chętni poznawania świata fauny mogli wziąć udział w liczeniu nietoperzy na obszarze Kampinoskiego Parku Narodowego, który od lat zajmuje się ich ochronę na terenie parku. Warto dodać, że adaptacja małych piwniczek ziemnych na zimowiska nietoperzy w KPN została uznana przez ekspertów jako jedna z najlepszych praktyk ochrony tych latających ssaków w Polsce. Badanie stanu populacji nietoperzy przeprowadzane jest co roku, każdej zimy. Wtedy najłatwiej jest ich porachować, bo są nieaktywne i w uśpieniu.

Nieco ekstremalna akcja oceniania liczebności nietoperzy przyciągnęła w tym roku znaczną grupkę pasjonatów. W liczeniu uczestniczyli pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej z Warszawy oraz goście z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy z Błażejem Wojtowiczem, prezesem tegoż stowarzyszenia.

Nietoperze na terenie Puszczy Kampinoskiej zimują w 183 przysposobionych piwniczkach ziemnych – po wykupionych gospodarstwach, w bunkrze kompleksu budowli dawnego punktu dowodzenia Układu Warszawskiego na Łużowej Górze oraz w trzech Fortach Modlińskich, które znajdują się na terenie KPN.

W połowie stycznia odbyło się liczenie na Łużowej Górze, w trakcie, którego doliczono się 130 osobników z 7 gatunków. Najliczniej reprezentowany był mopek, którego populacja to ponad 40 procent. Były też gacki brunatne i szare, nocki duże, nocki Natterera, nocki rude i mroczki późne. Liczenia kolejnych osobników , w pozostałych miejscach na terenie KPN jeszcze trwa.

 Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz