Zastrzeżenie jest konieczne

fot.pixabay
Reklamy

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości , jak też kart bankomatowych to bardzo poważny problem. Może on doprowadzić do wielu trudnych do wyjaśnienia sytuacji związanych z wykorzystaniem danych do celów przestępczych lub kradzież oszczędności z konta bankowego. Dokumenty te należy zastrzec w banku i zgłosić fakt ich utraty policji.

 Zastrzec utracone dokumenty można w każdym banku i nie tylko w tym, w którym ma się konto, ale w każdej, dowolnej placówce bankowej, przyjmującej zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Korzysta się w tym przypadku z systemy „Dokumenty zastrzeżone” i z banków ujętych na specjalnej liście, świadczących tę usługę. Lista jest dostępna w internecie na stronie – DokumentyZastrzezone.pl/lista-bankow-zastrzegajacych-dokumenty-od-wszystkich-osob/. Zgłosić zastrzeżenie wystarczy tylko w jednym banku, a dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich pozostałych uczestników Systemu DZ.

Jednak najłatwiej to zrobić osobiście w swoim oddziale bankowym.

Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 . Jednak ta usługa telefoniczna jest dostępna tylko w banku, w którym jest się klientem, po zdalnej weryfikacji tożsamości. Można skorzystać z konta na stronie www.bik.pl, ale tylko pod warunkiem, że osoba zastrzegająca miała tam już wcześniej założone konto z wykorzystaniem danych z utraconego dokumentu. Utracone dokumenty tożsamości powinny w bankach zastrzegać nie tylko osoby, które mają już konta bankowe, ale również te, które z usług bankowych nigdy nie korzystały lub już nie korzystają, gdyż i te osoby mogą stać się ofiarami przestępców, chcących wykorzystać naszą toższamość.

Powiadomienie policji jest ważne, jeśli dokumenty utracone zostały w wyniku przestępstwa np. kradzieży dowodu osobistego lub paszportu. Należy wtedy zawiadomić najbliższy urząd gminy (wystawce dokumentu) lub placówkę konsularnej, w celu wyrobienie nowego dokumentu (duplikatu). Informacje o procedurze zawiadomienia znajdują się na stronie gov.pl. W Systemie Dokumenty Zastrzeżone uczestniczą wszystkie banki w Polsce oraz szereg innych firm i instytucji. Pełna lista Uczestników, dla bezpieczeństwa całego systemu, jest jednak objęta tajemnicą.

Oprac. BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz