
Podczas ostatniej sesji rady miejskiej, która odbyła się 27 stycznia, radni wpisali do tegorocznego budżetu miasta oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej nowa inwestycję. Jest nią „Poprawa bezpieczeństwa przejść dla pieszych w ramach konkursu Bezpieczny Pieszy”. Zmiany poparła również opozycja, która do tej pory głosowała przeciwko nim lub wstrzymywała się od głosu.
To kolejny etap programu prowadzonego przez miejski samorząd a mającego na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych na terenie Sochaczewa. Koszt zaplanowanych prac to 487,4 tys. zł, z czego 77 procent kosztów zostanie pokrytych z dotacji w wysokości 373,5 tys. zł jakie miasto pozyskało z unijnego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko
Wyświetlacze i miasteczka
Zaplanowane na ten rok prace składają się trzech elementów. Pierwszy z nich to budowa trzech wyniesionych przejść dla pieszych. Powstaną one na skrzyżowaniach: ulic 1 Maja i Reymonta, Grunwaldzkiej i Hotelowej oraz Żeromskiego i Narutowicza. Podobne przejście zostanie wybudowane i oświetlone na ulicy Grabskiego obok Urzędu Skarbowego.
Kolejnym elementem jest montaż wyświetlaczy prędkości na siedmiu newralgicznych odcinkach sochaczewskich ulic. Jak informuje Urząd Miejski urządzenia zostaną ustawione na ulicy: ul. Batalionów Chłopskich, przy szkołach podstawowych nr 4 i 6, obok basenu przy ul. Olimpijskiej, przy przedszkolu nr 1, na Gawłowskiej w rejonie Środowiskowego Domu Samopomocy oraz na Warszawskiej – przy wjeździe na teren stadionu.
Ostatni element to miasteczka rowerowe. Otrzyma je każda z sześciu miejskich szkół podstawowych. Przypomnijmy, że edukacyjne miasteczko ruchu drogowego to zestaw znaków drogowych, sygnalizatorów świetlnych, specjalnych antypoślizgowych gumowych mat imitujących jezdnię, chodniki i ścieżki rowerowe. Można z nich układać klasyczne skrzyżowania i ronda. Miasteczko można rozłożyć w dowolnym miejscu – hali sportowej, na sztucznym boisku czy betonowym placu.
Wszyscy za
Tym razem za zmianami w najważniejszych dokumentach finansowych miasta zagłosowała nie tylko koalicja popierająca burmistrza ale i jego przeciwny. Dodajmy, że jest to w tej kadencji jeden z nielicznych przypadków, gdy opozycja popiera zmiany zarówno w budżecie i WPF. Jednaka zanim się tak stało doszło do ciekawej wymiany zdań pomiędzy opozycją a burmistrzem.
Otóż przedstawiając stanowisko klubów opozycyjnych w sprawie uchwały budżetowej i zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej, radny Andrzej Kuśmirek wyraził radość, że projekt „Bezpieczny Pieszy” będzie realizowany i dodał, że to pomysł zgłoszony 7 marca 2022 roku przez radnego Adama Klocha, w imieniu Bezpartyjnych Samorządowców, ale nie poddany pod obrady podczas sesji marcowej tylko dlatego, aby miesiąc później mógł zostać przedstawiony radzie jako projekt ratusza.
Z tą opinią zdecydowanie nie zgadza się burmistrz Piotr Osiecki, który przypomina, że wzór wniosku, kryteria oceny, zasady naboru w konkursie „Bezpieczny Pieszy” ukazały się na stronie Centrum Unijnych Projektów Transportowych już 27 lutego, czyli tydzień przed złożeniem przez radnego Klocha zarysu projektu uchwały w tej sprawie.
– Nasze służby śledzą wszystkie ogłoszenia konkursowe, każdą zapowiedź podziału środków unijnych czy rządowych i doskonale wiedziały, że do końca kwietnia Centrum Unijnych Projektów Transportowych przyjmuje wnioski w ramach konkursu „Bezpieczny Pieszy”. To przykre, że po kilku latach głosowania przeciw inwestycjom, na końcówce kadencji radni opozycji próbują przypisać sobie cudzą pracę – mówi Piotr Osiecki.
Wyniesione, doświetlone
Jednocześnie burmistrz przypomniał, że przed rokiem 2022 ratusz przebudował jedenaście przejść dla pieszych w ulicach: 15 Sierpnia, Licealnej, Traugutta, Kaczorowskiego, 1 Maja, Warszawskiej, Wyszyńskiego oraz Żwirki i Wigury. Teraz są to przejścia wyniesione ponad poziom jezdni, zmuszające kierujących do zwolnienia, albo tzw. przejścia skanalizowane z wysepkami bezpieczeństwa. Z kolei W ubiegłym roku prace prowadzono w kolejnych punktach miasta, m.in. na styku Warszawskiej i Poprzecznej zamontowano wysepkę i dwie lampy doświetlające zebry. Dzięki nowym lampom bezpiecznej jest też na Grunwaldzkiej, Polnej, Sochaczewskiego, Narutowicza, 1 Maja, Żeromskiego czy Kochanowskiego.
– Kluby Koalicji dla Sochaczewa i Bezpartyjni Samorządowcy domagają się przebudowy przejść na bardziej bezpieczne, ale gdy 14 czerwca 2021 r. zmianą w budżecie proponowałem wydzielenie 460 tys. „na remonty dróg, wykonanie wyniesionych przejść dla pieszych wraz z doświetleniem”, propozycję wsparły w zagłosowaniu tylko kluby PiS i Sochaczewskiego Forum Samorządowego. Przeciw zagłosowali Janusz Bąbała, Robert Błaszczyk, Marek Gołkowski, Adam Kloch, Alicja Korkosz, Jacek Krzemiński i Jolanta Kulpa-Szczepaniak – przypomina burmistrz.
Jerzy Szostak/UM Sochaczew
Fot. Archiwum Expressu Sochaczewskiego
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis