Za ale i przeciw

fot. archiwum
Reklamy

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej, która odbyła się 27 stycznia, radni wpisali do tegorocznego budżetu miasta oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej nowa inwestycję. Jest nią „Poprawa bezpieczeństwa przejść dla pieszych w ramach konkursu Bezpieczny Pieszy”. Zmiany poparła również opozycja, która do tej pory głosowała przeciwko nim lub wstrzymywała się od głosu.

To kolejny etap programu prowadzonego przez miejski samorząd a mającego na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych na terenie Sochaczewa. Koszt zaplanowanych prac to 487,4 tys. zł, z czego 77 procent kosztów zostanie pokrytych z dotacji w wysokości 373,5 tys. zł jakie miasto pozyskało z unijnego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko

Wyświetlacze i miasteczka

Zaplanowane na ten rok prace składają się trzech elementów. Pierwszy z nich to budowa trzech wyniesionych przejść dla pieszych. Powstaną one na skrzyżowaniach: ulic 1 Maja i Reymonta, Grunwaldzkiej i Hotelowej oraz Żeromskiego i Narutowicza. Podobne przejście zostanie wybudowane i oświetlone na ulicy Grabskiego obok Urzędu Skarbowego.

Kolejnym elementem jest montaż wyświetlaczy prędkości na siedmiu newralgicznych odcinkach sochaczewskich ulic. Jak informuje Urząd Miejski urządzenia zostaną ustawione na ulicy: ul. Batalionów Chłopskich, przy szkołach podstawowych nr 4 i 6, obok basenu przy ul. Olimpijskiej, przy przedszkolu nr 1, na Gawłowskiej w rejonie Środowiskowego Domu Samopomocy oraz na Warszawskiej – przy wjeździe na teren stadionu.

Ostatni element to miasteczka rowerowe. Otrzyma je każda z sześciu miejskich szkół podstawowych. Przypomnijmy, że edukacyjne miasteczko ruchu drogowego to zestaw znaków drogowych, sygnalizatorów świetlnych, specjalnych antypoślizgowych gumowych mat imitujących jezdnię, chodniki i ścieżki rowerowe. Można z nich układać klasyczne skrzyżowania i ronda. Miasteczko można rozłożyć w dowolnym miejscu – hali sportowej, na sztucznym boisku czy betonowym placu.

Wszyscy za

Tym razem za zmianami w najważniejszych dokumentach finansowych miasta zagłosowała nie tylko koalicja popierająca burmistrza ale i jego przeciwny. Dodajmy, że jest to w tej kadencji jeden z nielicznych przypadków, gdy opozycja popiera zmiany zarówno w budżecie i WPF. Jednaka zanim się tak stało doszło do ciekawej wymiany zdań pomiędzy opozycją a burmistrzem.

Otóż przedstawiając stanowisko klubów opozycyjnych w sprawie uchwały budżetowej i zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej, radny Andrzej Kuśmirek wyraził radość, że projekt „Bezpieczny Pieszy” będzie realizowany i dodał, że to pomysł zgłoszony 7 marca 2022 roku przez radnego Adama Klocha, w imieniu Bezpartyjnych Samorządowców, ale nie poddany pod obrady podczas sesji marcowej tylko dlatego, aby miesiąc później mógł zostać przedstawiony radzie jako projekt ratusza.

Z tą opinią zdecydowanie nie zgadza się burmistrz Piotr Osiecki, który przypomina, że wzór wniosku, kryteria oceny, zasady naboru w konkursie „Bezpieczny Pieszy” ukazały się na stronie Centrum Unijnych Projektów Transportowych już 27 lutego, czyli tydzień przed złożeniem przez radnego Klocha zarysu projektu uchwały w tej sprawie.

Nasze służby śledzą wszystkie ogłoszenia konkursowe, każdą zapowiedź podziału środków unijnych czy rządowych i doskonale wiedziały, że do końca kwietnia Centrum Unijnych Projektów Transportowych przyjmuje wnioski w ramach konkursu „Bezpieczny Pieszy”. To przykre, że po kilku latach głosowania przeciw inwestycjom, na końcówce kadencji radni opozycji próbują przypisać sobie cudzą pracę – mówi Piotr Osiecki.

Wyniesione, doświetlone

Jednocześnie burmistrz przypomniał, że przed rokiem 2022 ratusz przebudował jedenaście przejść dla pieszych w ulicach: 15 Sierpnia, Licealnej, Traugutta, Kaczorowskiego, 1 Maja, Warszawskiej, Wyszyńskiego oraz Żwirki i Wigury. Teraz są to przejścia wyniesione ponad poziom jezdni, zmuszające kierujących do zwolnienia, albo tzw. przejścia skanalizowane z wysepkami bezpieczeństwa. Z kolei W ubiegłym roku prace prowadzono w kolejnych punktach miasta, m.in. na styku Warszawskiej i Poprzecznej zamontowano wysepkę i dwie lampy doświetlające zebry. Dzięki nowym lampom bezpiecznej jest też na Grunwaldzkiej, Polnej, Sochaczewskiego, Narutowicza, 1 Maja, Żeromskiego czy Kochanowskiego.

Kluby Koalicji dla Sochaczewa i Bezpartyjni Samorządowcy domagają się przebudowy przejść na bardziej bezpieczne, ale gdy 14 czerwca 2021 r. zmianą w budżecie proponowałem wydzielenie 460 tys. „na remonty dróg, wykonanie wyniesionych przejść dla pieszych wraz z doświetleniem”, propozycję wsparły w zagłosowaniu tylko kluby PiS i Sochaczewskiego Forum Samorządowego. Przeciw zagłosowali Janusz Bąbała, Robert Błaszczyk, Marek Gołkowski, Adam Kloch, Alicja Korkosz, Jacek Krzemiński i Jolanta Kulpa-Szczepaniak – przypomina burmistrz.

Jerzy Szostak/UM Sochaczew

Fot. Archiwum Expressu Sochaczewskiego

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz