Z Sochaczewa na Eurowizję

fot. facebook Felivers

W ubiegłym tgodniu TVP opublikowało listę wykonawców, z grona których zostanie wybrany przedstawiciel Polski na tegoroczny konkurs Eurowizji. Wśród wykonawców znalazł się sochaczewski zespół Felivers. O tym czy pojedzie on do w Liverpoolu dowiemy się 26 lutego kiedy to odbędzie się finałowy konkurs, w którym zostanie wybrany polski reprezentant na Eurowizję.

Telewizja Polska ogłosiła listę dziesięciu wykonawców i ich piosenkę, którzy wezmą udział w polskich preselekcjach do tegorocznej edycji festiwalu Eurowizja. Jak informuj a organizatorzy na polskie eliminacje wpłynęło około 300 zgłoszeń, spośród których wybrano finałową dziesiątkę. Znalazł się w niej sochaczewski zespół Felivers z piosenką „Never Back Down”. Przypominamy, że grupę Felivers tworzą Miłosz Fergiński, Wojtek Fortuna, Konrad Jażdżyk, Piotrek Dąbrowski

W wywiadzie dla www.plotek.pl członkowie zespołu tak skomentowali informacje o tym, że zostali docenieni przez jury i wybrani spośród około 300 zgłoszeń: „Czujemy ekscytację i nie możemy się doczekać pokazania utworu, nad którym pracowaliśmy bardzo intensywnie i włożyliśmy w niego wiele serca. Musimy wspomnieć, że odpowiadamy w stu procentach za cały utwór – muzykę, tekst, produkcję oraz mix i mastering, więc jest to nasza osobista perełka. Eurowizja to będzie idealna okazja do zarażenia ludzi rockową muzyką, która porusza tak istotne w tych czasach tematy, jak wiara w siebie pomimo wielu wątpliwości, jakie nas otaczają i dawanie innym dobrej energii. Konkurencja w tym roku jest ciekawa, ale nie skupiamy się na niej. Zwycięzca może być tylko jeden i wierzymy w to, że my będziemy mieli zaszczyt reprezentowania Polski i szerzenia budującego przekazu na Eurowizji w Liverpoolu”.

Dodajmy, że oprócz zespoły Felivers w polskich preselekcji do Eurowizji 2023 wystąpią: Ahlena z utworem „Booty”, Blanka z utworem „Solo”, Dominik Dudek z utworem „Be Good”, Yan Majewski z utworem   „Champion”, Maja Hyży z utworem   „Never Hide”, Jann z utworem   „Gladiator”, Natasza z utworem   „Lift You Up”, Alicja Szemplińska z utworem „New Home” oraz Kuba Szmajkowski z utworem „You Do Me”.

Polskie eliminacje do 67. Konkursu Piosenki Eurowizji odbędą się 26 lutego o godzinie 17.30 w Warszawie. Koncert będzie transmitowany przez  TVP 1 . Głosowanie odbędzie się w dwóch turach. W pierwszej z nich jurorzy będą oddawać głosy w skali od 1 do 10 – wyniki te zamienią się na udział procentowy i będą uśrednione z procentowymi wynikami głosowania SMS. Prowadzący odczytają zdobywców miejsc od ostatniego do czwartego, a najlepsza trójka wejdzie do drugiej rundy. Głosowanie ruszy od nowa – o zwycięzcy zdecyduje znowu głosowanie w stosunku 50/50, jednak tym razem skala ocen jury to 1-3. W razie remisów decydujące będą noty jurorów.

Wiemy już, że Eurowizja 2023 odbędzie się 9, 11 i 13 maja 2023 roku w Liverpool Arena w Liverpoolu, pod hasłem Zjednoczeni przez muzykę.

Wystąpią na nim reprezentanci 37 krajów, a w porównaniu do poprzedniego roku będzie to pierwsza Eurowizja od lat bez reprezentanta Macedonii Północnej.

Do tej pory swoich reprezentantów wybrały już 23 kraje. Eurowizja 2023 będzie pierwszym od lat konkursem ze zmianami w systemie głosowania. Bowiem o tym, kto awansuje do finału, zdecydują jedynie widzowie. Jednocześnie, po raz pierwszy wpływ na wybór zwycięzcy Eurowizji będą mieć również fani konkursu z całego świata, którzy będą mogli oddać głosy online.

Dodajmy, że według regulaminu kolejna edycja konkursu powinna się odbyć w kraju zwycięzcy, a w ubiegłym roku był nim ukraiński zespół Kalush Orchestra i jego utwór „Stefania”. Tym samym Eurowizja 2023 powinna się odbyć na Ukrainie. Przypomnijmy, że Ukraina dwukrotnie organizowała Konkurs Piosenki Eurowizji. Konkurs odbywał się w Kijowie w 2005 oraz 2017 roku.

Jednak ze względu na trwającą wojnę zdecydowano się na zmian lokalizacji konkursu. I ostatecznie – za zgodą ukraińskiego nadawcy NSTU – konkurs odbędzie się w Liverpoolu.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz