W hołdzie walczącym o wolność

Reklamy

Mieszkańcy gminy Wyszogród uroczyście obchodzili rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, największego zrywu narodowowyzwoleńczego na ziemiach polskich w XIX wieku. Było to jedyne powstanie, gdzie ramię w ramię walczyły polskie elity wraz z ludnością chłopską.

Powstanie Styczniowe zapisało się mocno w dziejach ziemi wyszogrodzkiej, a szczególnie w rejonie Kobylnik, gdzie do dziś mieszkańcy przekazują sobie z pokolenia na pokolenie wspomnienia walk oddziałów powstańczych w bitwie pod Słominem.   To jedna z mniej znanych i niemal zupełnie przez historyków zapomnianych bitew Postania Styczniowego.

Ubiegłym roku z inicjatywy Michała Antczka – Killera odbyła się 28 stycznia, w rocznicę bitwy pod Słominem sesja historyczna podsumowująca ogólnopolskie poszukiwania śladów miejsca tamtych walk. Inicjator akcji urodził się w Słominie i jak zaznacza czuje się bardzo emocjonalnie związany z tym miejscem.

Zaczęło się od jednej lekcji historii i opowieści o tej bitwie, która zapaliła moje serce i moją ciekawość. Jeszcze tego samego dnia kupiłem pierwszy wykrywacz metali i tak się zaczęła się moja pasja. Cieszę się, że dzięki wspólnym wysiłkom wiemy o bitwie coraz więcej – wspominał po latach Michał Antczak, który w jeden z grudniowych weekendów 2021 roku do Wyszogrodu zaprosił poszukiwaczy z całej Polski.

W tym roku, 29 stycznia odbyły się uroczyste obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego i bitwy pod Słominem. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele św. Anny w Kobylnikach, której przewodniczył ks. proboszcz Ryszard Błaszkowski. W trakcie mszy pojawili się rekonstruktorzy z grupy historycznej św. Achacjusza ze Skołatowa, przebrani w powstańcze stroje i wyposażeni w rynsztunek bojowy – kosy i broń palną z epoki oraz harcerze i poczty sztandarowe. Po mszy wszyscy uczestnicy przeszli pod pomnik upamiętniający Powstańców Styczniowych. Ogromne wrażenie na wszystkich robiła grupa rekonstrukcyjna, a głownie mały dobosz. W strój powstańczy ubrany był też Michał Antczak, który wyruszył z grupą rekonstrukcyjną w pomnika upamiętniający bitwę pod Słominem.

Monument w formie krzyża z pamiątkową tablicą jest dziełem życia Jana Bogdana, który go wybudował go własnym sumptem. Ma on za zadanie przypominać i kultywować pamięć bohaterów Powstania Styczniowego, a szczególnie bitwy pod Słominem. Pan Jan nie krył radości i wzruszenia z tak pięknej uroczystości i tego, że jego dzieło zostało poświęcone. Dziękował wszystkim za przybycie na uroczystości i oddanie hołdu powstańcom. Zaproszeni goście z Iwoną Gortat, burmistrzem Gminy i Miasta Wyszogród złożyli kwiaty i zapalili znicze. W hołdzie Powstańcom Styczniowym zabrzmiała również specjalna salwa honorowa.

Z kolei burmistrz Wyszogrodu podziękowała wszystkim mieszkańcom, gościom, jednostkom OSP, harcerzom za pamięć i oddanie hołdu poległym w styczniu 1863 roku, a szczególne Janowi Bogdanowi Michałowi Antczakowi za ich wytrwałość, zaangażowanie, współpracę oraz krzewienie patriotyzmu na ziemi wyszogrodzkiej.

Po części oficjalnej uczestnikom podano w remizie OSP w Kobylnikach ciepły posiłek i gorącą herbatę.

Bogumiła Nowak

Fot. Wiktoria Sobocińska (FB Michał Antczak)

 

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz