W hołdzie Puszczy Kampinoskiej

Reklamy

Z okazji 64. rocznicy założenia Kampinoskiego Parku Narodowego w Centrum Kultury w Izabelinie odbyło się spotkanie autorskie Lechosławem Herzem, aktorem, pisarzem, przyrodnikiem oraz wieloletnim członkiem Rady Naukowej KPN i znawcą Kampinoskiej Puszczy. Promowane było ostatnie jego dzieło „Puszcza. Opowieści kampinoskie”, wydane przez Wydawnictwo Iskry. Na spotkanie przybyło prawie 300 gości. Tak wielka frekwencja zaskoczyła organizatorów.

 Kampinoski Park Narodowy powstał 16 stycznia 1959 roku. Od tego czasu rozwój tego terenu został ujęty w ramy organizacyjne i dbałość o puszczę oraz jej zasoby poprawiła się w znacznym stopniu. Lechosław Herz niemal od samego początku utworzenia KPN jest bardzo blisko z Kampinosem związany. Niemal 88-letni obecnie artysta   teatralny i filmowy z pasją, przez całe życie zajmuje się poznawaniem przyrody. Jest uznanym w Polsce i nie tylko, krajoznawcą, podróżnikiem, pisarzem, publicystą oraz ekspertem z zakresu turystyki i obszarów chronionych. Puszcza Kampinoska zajmuje w jego życiu szczególne miejsce, gdyż był on obecny przy tworzeniu Parku Kampinoskiego i znał osobiście jego współzałożycielkę, prof. Jadwigę Kobendę. Lechosław Herz stale podkreśla, że jest zwolennikiem samotnych wędrówek po lesie i osobistemu kontemplowaniu przyrody, bo tylko w taki sposób najlepiej poznaje się naturę i jej uroki. To on wytyczał pierwsze szlaki turystyczne i opracowywał puszczańskie mapy. Obecnie nadal czynnie uczestniczy w przygotowywaniu kolejnych opracowań dotyczących KPN. W dorobku ma kilka przewodników po Puszczy Kampinoskiej. Każde z tych dzieł odkrywa coraz to nowe zakątki, ukazując jego wielką pasję i miłość do natury. Jak wspomniał w trakcie spotkania szczególnym sentymentem darzy Mogilny Mostek, a także okolice Zaborowa Leśnego.

Na wieczorze autorskim Lechosława Herza pojawili się przedstawiciele KPN. Byli obecni – Mirosław Markowski, dyrektor KPN, Małgorzata Mickiewicz, jego zastępczyni oraz prof. Jerzy Solon, przewodniczący Rady Naukowej Parku. Na spotkaniu w Izabelinie byli także – Wiesław Uchański, prezes wydawnictwa Iskry, Jan Żychliński, starosta powiatu warszawskiego zachodniego, Wojciech Białas, wicestarosta, Dorota Zmarzlak, wójt gminy Izabelin, Joanna Białas, przewodnicząca Rady Gminy w Izabelinie. Nie zabrakło również Jerzego Misiaka, byłego dyrektora, jak też Witolda Malarowskiego, byłego wójta Izabelina i wszystkich tych, dla których ważna jest twórczość Lechosława Herza. Na koniec spotkania był specjalny urodzinowy tort, przypominający rocznicę założenia KPN oraz promujący jego najnowszą książkę – „Puszcza. Opowieści kampinoskie”. Potem autora dzieła oblegali czytelnicy, którzy chcieli uzyskać pamiątkową dedykację i autograf pisarza. Lechosław Herz urzekł wszystkich nie tylko swą osobowością, ale też szacunkiem do Puszczy, która, jak zaznaczył jest skarbem i czymś, co uzdrawia człowieka, odżywia, zmywając troski dnia codziennego i problemy życiowe. Jego zdaniem objęcie najwyższą formą ochrony przyrody Puszczy Kampinoskiej pozwoliło na   jej regenerację i odrodzenie do formy znanej przed wiekami. Nie bez znaczenia jest tu działalność, jaką promuje od ponad 60 lat.

 Bogumiła Nowak

Fot. Maciej Szajowski (KPN)

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz