Urodziny z Fryckiem

Fot. Małgorzata Kazur (NIFC)
Reklamy

Co roku luty jest wyjątkowy dla Muzeum Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. To dlatego, że jest to miesiąc, kiedy świętowane są urodziny wielkiego kompozytora. W tym roku z tej okazji co tydzień urządzane są spacery historyczne oraz specjalny urodzinowy spektakl teatrzyku lalkowego i warsztaty plastyczne.

Zapraszamy na niepowtarzalny spacer w głąb historii Żelazowej Woli, podczas którego wspólnie z muzealnym przewodnikiem odkryjemy tajemnice tutejszego Parku oraz Domu Urodzenia Fryderyka Chopina. Park w Żelazowej Woli jest wyjątkowy i miał być takim z założenia. Od początku przypisano mu zadanie szczególne:. Miał wypełnić przestrzeń wokół Domu Urodzenia Chopina formą i treścią godną muzyki geniusza. Nowatorską, modernistyczną wizję przestrzenną zrealizował w Żelazowej Woli profesor warszawskiej SGGW, Franciszek Krzywda-Polkowski. Park-pomnik był zwieńczeniem jego drogi zawodowej, hołdem złożonym wyjątkowemu artyście – zachęcają pracownicy Muzeum w Żelazowej Woli.

Park jest wyjątkowym miejscem o każdej porze roku. Główna aleja Parku prowadzi do domu rodzinnego Fryderyka Chopina, który wypełniają dokumenty, fotografie, rzeźby, obrazy, mapy, meble z epoki i instrumenty. Na wystawę stałą składają się eksponaty pochodzące z zasobów największej na świecie kolekcji chopinianów Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Warto je poznać Spacery prowadzi Andrzej Fortuna. Odbywają się one w soboty i niedziele o godzinach – 10.00, 12.30, 15.00.

Urodzinowe spotkanie w Żelazowej Woli planowane jest w niedzielę, 26 lutego o godzinie 11.00 w sali kinowej i edukacyjnej Muzeum. Koszt to 15 zł na uczestnika.
Rezerwacja na stronie – bilety.nifc.pl.

Do przybycia zachęcane są rodziny z dziećmi w wieku 4-10 lat. Główną atrakcją urodzinową będzie spektakl teatrzyku lalkowego. Przedstawienia oparte jest na opowieści o dzieciństwie Fryderyka, zaś poszczególne sceny wzbogacać będzie ilustracja muzyczna wykonywana na żywo. W drugiej części wydarzenia najmłodsi mogą uczestniczyć w warsztatach plastycznych, podczas których będą tworzyć własne kukiełki przedstawiające rodzinę Chopinów, a także własne kartki urodzinowe, zainspirowani laurką wykonaną przez młodego Frycka.

Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz