Szpachlują, podwieszają, montują

Fot. Jerzy Szostak
Reklamy

Trwa modernizacja sochaczewskiego dworca kolejowego. Koszt przedsięwzięcia wartego dziewięć milionów złotych pokrywa spółka PKP S.A. Wykonawcą inwestycji jest lokalna firma Sochbud. Odwiedziliśmy plac budowy, aby przyjrzeć się postępowi prac.

Szacunkowo jesteśmy na etapie około 70 procent zaawansowania inwestycji – mówi kierownik robót firmy Sochbud, Artur Konarski. – Jednym z pierwszych dużych przedsięwzięć była wymiana dachu. Etap ten trwał dwa miesiące. Najpierw była rozbiórka a później deskowanie całego pokrycia. Wzmocniliśmy starą konstrukcję dachu, wymieniliśmy niektóre krokwie. Rozebraliśmy wszystkie kominy i wymurowaliśmy je od nowa. Na powierzchni dach wykonana została obróbka blacharska, zamontowaliśmy też m.in. nowe rynny i płotki śniegowe – tłumaczy Artur Konarski.

Wzniesiony w latach 1901-1903 zabytkowy budynek sochaczewskiego dworca ma być bardziej przyjazny dla osób o organicznej sprawności ruchowej. Wprowadzony zostanie szereg usprawnień, w tym m.in. ścieżki prowadzące, dotykowe plany dworca, tabliczki w alfabecie Braille’a, również sanitariaty będą przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Adaptacja ta zostanie wykonana w końcowym etapie modernizacji.

A tymczasem…

Zakończyliśmy prace związane z odnawianiem elewacji głównego budynku. Kotłownia jest gotowa. Uruchomiliśmy piec, wszystkie pompy działają. Budynek jest ogrzewany gazem. W środku mamy odkręcone grzejniki, jest ciepło. A to w sumie ważne, bo trwają już roboty wykończeniowe – układanie płytek, szpachlowanie ścian, montaż podwieszanego ozdobnego sufitu z desek w holu głównym. Lada dzień przyjadą do nas nowe drzwi, później będziemy zamawiać lampy – mówi Artur Konarski z firmy Sochbud.

Dworzec ma być docelowo komfortowy, funkcjonalny, łatwo dostępny oraz bezpieczny. Na parterze znajdować się będzie poczekalnia z ławkami, gablotami z rozkładami jazdy pociągów, elektronicznymi tablicami przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowym systemem informacji głosowej. W holu, oprócz kas biletowych i toalet będzie też lokal gastronomiczny oraz pomieszczenia biurowe.

W budynku jak i w jego otoczeniu zostanie także zamontowane energooszczędne oświetlenie. Natomiast w celu optymalizacji zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej zamontowany zostanie system BMS (Building Management System) zarządzający wszystkimi instalacjami i urządzeniami na dworcu. Zaplanowano również montaż nowoczesnych systemów bezpieczeństwa – monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych, które zwiększą bezpieczeństwo osób oraz samego budynku.

Nie tylko dworzec

Przebudowany zostanie także układ komunikacyjny przed budynkiem. Pojawią się miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz typu kiss&ride. Natomiast nieco bliżej ulicy Sienkiewicza powstaną dwa perony dla autobusów, postój taksówek oraz dziewięć miejsc parkingowych, w tym dwa przeznaczone dla samochodów elektrycznych.

Dobrą wiadomością jest również ta, że projekt renowacji dworca zakłada zachowanie istniejącego obok budynku dworca szaletu. A ten, jak i sam dworzec jest wpisany do rejestru zabytków. I nie ma się czemu dziwić, ponieważ szalet to jedyna tego typu budowla, która przetrwała do naszych czasów od momentu wybudowania Kolei Warszawsko-Kaliskiej. A powstała w latach 1900-1902, według projektu Czesława Domaniewskiego. Dodajmy, że szalet po zakończeniu remontu będzie pełnił nową funkcję – zaplecza gospodarczego dla firmy sprzątającej teren stacji.

Nie odbudowany zostanie natomiast istniejący obok szaletu parterowy budynek, w którym do lata dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku istniał posterunek Milicji Obywatelskiej. W jego miejscu zostanie wybudowana wiata rowerowa.

Dodajmy, że inwestycja jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. A inwestycja jest realizowana przez Polskie Koleje Państwowe S.A. Spółka na remont sochaczewskiego dworca przeznaczyła 9 mln zł.

Dodajmy, że pierwotnie remont dworca miał się zakończyć 31 kwietnia, jednak ze względu na niespodzianki, czyli nie naniesione na mapy geodezyjne niektórych instalacji podziemnych termin zakończenia budowy został przesunięty na 30 czerwca.

UM Sochaczew/ Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz