Świat lalki Barbie na wystawie

W galerii na antresoli w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sochaczewie prezentowana jest niecodzienna wystawa. Mieszkańcy Sochaczewa i okolic mogą zobaczyć Barbie, jedną z najpopularniejszych lalek i to jak zmieniała się ona przez ponad 60 lat swego istnienia.

Na wystawie w bibliotece prezentowane jest 102 lalki Barbie. To zaledwie ułamek z bogatej, bo liczącej ponad 1000 egzemplarzy kolekcji Justyny Stojowskiej, mieszkanki Sochaczewa. Jak wspomina jej właścicielka sama jako dziewczynka lalki Barbie nie miała, choć zabawką tą mogły pochwalić się niektóre jej koleżanki. Rodzice kupili jej tylko w PEWEX-ie w Żyrardowie lalkę Dianę, podobną nieco do wymarzonej Barbie. Dopiero po latach wpadła na pomył by zbierać tę niezwykle popularną na świecie zabawkę. Zaczęło się od odkurzenia magazynowanych na strychu lal dzieci, a potem stopniowo jej kolekcja zaczęła rosnąć – od kilku egzemplarzy do tysiąca. Na pewno nie skończy się, bo lalek stale przybywa.

Barbie powstała w połowie lat 50. ubiegłego wieku. Jej twórczynią jest Ruth Handler, która podczas podróży do Europy w 1956 roku ze swoimi dziećmi Barbarą i Kennethem natknęła się na niemiecką lalkę o figurze dorosłej kobiety nazwaną Bild Lilli, powstałą w oparciu o postać z komiksów. Lalka ta lalka stała się pierwowzorem amerykańskiej, która po córce Ruth otrzymała nowe imię – Barbie. Zresztą pełnym nazwiskiem lali jest Barbara Millicent Roberts. Zabawka jest od lat hitem firmy zabawkarskiej Mattel, której właścicielami są Ruth i Elliot Handlerowie. Barbie zadebiutowała na Amerykańskich Międzynarodowych Targach Zabawek w Nowym Jorku 9 marca 1959 roku i data ta jest stosowana jako oficjalne jej urodziny. Pierwsza lalka Barbie, ubrana była w strój kąpielowy w czarno-białe paski i uczesana w charakterystyczny kucyk – jako blondynka i brunetka. I taki model z serii limitowanej wypuszczonej na 50. urodziny lalki prezentowany jest w sochaczewskiej bibliotece. Pierwsze lalki Barbie były produkowane w Japonii, a ich ubrania szyte ręcznie przez Japończyków pracujących w domu. Potem stroje i rekwizyty dla lali projektowali słynni projektanci. Kreacje skomponował dla Barbie nawet Piere Cardin. Najdroższy model lalki zaprojektowany został przez Stefana Cantuna z wykorzystaniem kolii z diamentów i wart jest prawie równowartość 2 mln zł.

W pierwszym roku produkcji tej zabawki zostało sprzedanych około 350 tys. egzemplarzy. Teraz sprzedaż idzie w miliony. Barbie wymyślono życiorys, liczną rodzinę, przyjaciół, zawody i pasje. Ma też narzeczonego Kena Carsona, specjalne domki, zwierzątka, a nawet samochody. Lalka ma cały czas wiek 16-20-latki. Wystawa w bibliotece cieszy się ogromnym powodzeniem, choć otwarta została 23 lutego. Ekspozycja będzie dostępna przez najbliższy miesiąc.

BN

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz