Strażacy dostali nowy wóz

Fot. OSP Teresin
Reklamy

 Po wielu latach starań strażacy z OSP w Teresinie otrzymali nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. Zastąpi on wysłużonego, prawie 30-letniego jelcza. W sobotę 4 lutego nastąpiło uroczyste przekazanie nowego nabytku strażakom oraz prezentacja pierwszego w historii jednostki fabrycznie nowego samochodu pożarniczego MAN TGM 18.320.

 Nowy wóz bojowy strażaków o wartości 1 150 000 złotych został zakupiony dzięki inicjatywie Marka Olechowskiego, wójta gminy Teresin, a także Rady Gminy. W ubiegłorocznym budżecie gminy zaplanowano na ten zakup 115 tys. złotych. Jednak kwota ta była niewystarczająca, by sfinansować kupno wozu dla strażaków. W tej sytuacji Dariusz Tartanus, komendant OSP w gminie Teresin wraz z urzędnikami gminnymi wystosowali wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego o dofinansowanie zakupu nowego wozu bojowego.

Potrzeby jednostki doskonale rozumie Adam Orliński, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, którego pomoc pozwoliła nam uzyskać dotację w wysokości 100 tys. złotych w ramach wsparcia Mazowsza dla jednostek OSP 2022  poinformował Adam Krukowski, prezes teresińskiej OSP.

W sprawę kupna nowego wozu dla jednostki w Teresinie zaangażowali się wszyscy strażacy oraz osoby, którym na sercu leży bezpieczeństwo gminy. Strażacy zorganizowali akcje zbiórki funduszy wieloma sposobami. Były tu wykorzystane odpisy na jeden procent dla organizacji pożytku publicznego, zbieranie do puszek w czasie imprez na terenie gminy.

Jednak stale kwota zakupu była zbyt wysoka i sprawa stale odsuwała się w czasie. Jednostka z Teresina miała problem ze znalezieniem innych możliwości pozyskania środków na zakup samochodu.

Przełom nastąpił w marcu ubiegłego roku, kiedy to do jednostki zwróciło się Biuro Relacji z Otoczeniem Inwestycji spółki CPK wraz z dyrektor Katarzyną Dobrońską. W ramach społecznej odpowiedzialności spółki, jednostka z Teresina otrzymała 900 tys. złotych dotacji na zakup nowego, średniego wozu ratowniczo-gaśniczego. Brakujące resztę, czyli już jedynie 35 tys. złotych, OSP wyasygnowała z własnych   funduszy, które udało się strażakom zebrać.

Nowy wóz jest maszyną najwyższej klasy. Został zabudowany przez firmę Stolarczyk i wyposażony w wysokiej jakości sprzęt do gaszenia pożarów oraz interwencji w wypadkach drogowych.

Tak dobrego sprzętu strażacy z Teresina jeszcze nie mieli w historii jednostki. Zakup jest tym ważniejszy, że OSP w Teresinie są w Krajowym Rejestrze Ratowniczo – Gaśniczym, a nowa inwestycja w sprzęt znacznie podnosi zdolność bojowa jednostki. Tereińscy strażacy będą mogli pojawiać się na miejscu zdarzeń szybciej, działać sprawniej, a to znacznie wzmocni bezpieczeństwo mieszkańców.

Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz