Powstanie Obwodnica aglomeracji warszawskiej

Reklamy

Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (OAW), która ma powstać jako droga ekspressowa S50, planowana jest przez teren kilku gmin mazowieckich. Dyskutowane są obecnie trzy warianty przebiegu tej obwodnicy, które przebiegają przez gminy powiatu sochaczewskiego. Obecnie trwają spotkania z mieszkańcami terenów przez które ma przebiegać ekspressówka i zbieranie opinii na temat planowanej trasy.

Konsultacje na temat tej inwestycji przeprowadza w siedmiu gminach Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Warszawie, która też zajmuje się realizacją inwestycji. Od początku lutego organizowana jest pierwsza tura spotkań informacyjnych  w związku z realizacją wykonania Studium Techniczno – ekonomiczno – środowiskowego wraz z uzyskaniem Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach dotyczących Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej, odcinek od S10 (bez węzła w rejonie Nacpolska) do DK92 (z węzłem) w okolicy Sochaczewa.

Pod dyskusje są poddane trzy warianty trasy – czerwony, zielony i niebieski. Dwa pierwsze  przebiegają po zachodniej stronie Wyszogrodu, a niebieski od wschodniej strony tego miasta i zahacza o gminę Brochów. Wszystkie trasy kończą się na przecięciu DK 92, po południowo – zachodniej stronie  Sochaczewa, w gminie Nowa Sucha – przechodząc przez tę gminę, jak też gminy Młodzieszyn i Rybno.

Mieszkańcom przedstawia się efekt pracy projektantów, a oni sami mają ocenić projekty i przebiegi proponowanych tras. Następnie projektanci przeanalizują zgłaszane postulaty pod względem dokonania korekt. Przed złożeniem wniosku o uzyskanie decyzji środowiskowej odbędzie się kolejna, druga tura spotkań z mieszkańcami terenów przez które przebiegać będzie obwodnica.  Od 6 do 7 lutego odbyły się spotkania w Zaborowie (gmina Naruszewo), w Kozłowie Szlacheckim (gmina Nowa Sucha) oraz w Rybnie. 8 lutego planowane jest spotkanie w OSP w Wyszogrodzie, 9 lutego w SP w Młodzieszynie,  a 10 lutego w Urzędzie Gminy w Małej Wsi oraz w OSP w Przęsławicach w gminie Brochów.

Od 27 stycznia do 24 lutego można zgłaszać swoje opinie na specjalnych formularzach, które są dostępne na stronie internetowej – oaw-s10-dk92.pl. Można je przesyłać na adres biura projektowego – oaw-s10-dk92@transprojekt.pl lub pocztą na adres Transprojekt Warszawa, ul. Koniczynowa 11, 03 612 Warszawa. GDDKiA poinformowała, że będą brane pod uwagę tylko i wyłącznie druki kompletne i poprawnie wypełnione przez zgłaszających opinie, a także imiennie podpisane i dostarczone w terminie.

Budowa OAW planowana jest w latach 2032 -2034. Zakładany koszt inwestycji około 12,5 mln zł.

Bogumiła Nowak

Fot. Gddkia.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz