Odcinkowy pomiar prędkości

Fot. Pixabay
Reklamy

Od dawna mieszkańcy gminy Kampinos zabiegają o ograniczenia prędkości na kampinoskich drogach. Najgorsza sytuacja jest na odcinku drogi wojewódzkiej 579 z Kazunia do Leszna, gdzie co roku pod kołami samochodów ginie mnóstwo zwierząt. Pomimo ograniczeń prędkości do 60 km na godzinę i zakazu wjazdu pojazdów ciężarowych codzienne przez drogę przecinającą Puszczę Kampinoską przejeżdżają kawalkady tirów i rozpędzonych aut.

 Wszelkie zabiegi mieszkańców w urzędach administracji samorządowej i państwowej nie przynosiła efektów. Momentem dopingującym do wzmożonych działań było potrącenie wilka w październiku 2021 roku. Wtedy to mieszkańcy gminy wystosowali specjalna petycję do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Udało się zebrać ponad 4 tys. podpisów pod apelem o wdrożenie na drodze wojewódzkiej 579 odcinkowego pomiaru prędkości.

Taki pomysł jest znacznie skuteczniejszy niż fotoradar, który działa tylko punktowo, ale na całym kampinoskim odcinku tej drogi. Jednak GITD oddalił petycję, uznając, że są ważniejsze lokalizacje w kraju, gdzie OPP jest potrzebniejszy niż na drodze przecinającej Puszczę Kampinoską. Aktywiści społeczni działający jako Ekipa 121wpadli na pomysł, by dopiąć swego za pośrednictwem Budżetu Obywatelskiego Mazowsza (BOM) i złożyli projekt „Tarcza KPN”, którego celem będzie nie tylko na wdrożenie OPP na kampinoskim odcinku, ale też na drogach wojewódzkich –   580 (Zaborów – Borzęcin Duży) oraz 898 (Stare Babice – Klaudyn) przecinającej korytarz ekologiczny z Lasu Bemowskiego do KPN.

Projekt ponadto wdrażałby system rozpoznawania tablic rejestracyjnych (ANPR), co pozwoliłoby na lepsze egzekwowania zakazu ruchu pojazdów ciężarowych. Koszt całości wyceniona na około milion złotych. Jednak czy uda się ten projekt zrealizować zależy od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego czy pomysł zostanie dopuszczony do głosowania. Będzie to wiadome 5 kwietnia.

Kolejnym etapem będzie głosowanie obywateli Mazowsza. Tu szansa na zwycięstwo jest spora. Rok wcześniej Ekipa 121 w BOM wygrała realizację projektu budowy drogi rowerowej z Zaborowa w kierunku Zaborówka.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz