Muzeum łączące pokolenia

fot. MZSiPBnB
Reklamy

W poprzednim numerze Expressu Sochaczewskiej przypomnieliśmy historię Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, które obchodzi w tym roku 50. rocznicę swojego istnienia. Natomiast w tym numerze przedstawiamy jak będą wyglądały obchody i co z tej okazji Muzeum przygotowało dla mieszkańców Sochaczewa.

Plan na jubileuszowy rok to nowe wystawy, wydawnictwa książkowe, renowacje zabytków, wydarzenia plenerowe i wiele innych działań. Głównym akcentem obchodów będzie wydanie „Rocznika Sochaczewskiego”.

Jak mówi dr Michał Górny, dyrektor muzeum, będzie to trochę inna publikacja niż wcześniejsze numery rocznika.

Chcemy ją w całości poświęcić historii muzeum. W periodyku znajdą się informacje o jego założycielach, stowarzyszeniu, które poprzedzało powstanie placówki i o pracownikach na przestrzeni lat. Jeśli ktoś chciałby napisać tekst związany z muzeum, podzielić się swoimi wspomnieniami, zapraszamy do kontaktu. Premierę publikacji planujemy we wrześniu,
podczas kolejnej rocznicy Bitwy nad Bzurą
– zapowiada Michał Górny.

Książki i albumy

Na czerwiec muzeum planuje premierę albumu poświęconego twórczości malarza Andrzeja Novaka–Zemplińskiego. Pozycja ta miała się pierwotnie ukazać w 2020 roku, w czasie Dni Sochaczewa, ale pandemia i wojna na wschodzie opóźniły jej wydanie.

Mamy nadzieję, że pod koniec 2023 roku ukaże się również publikacja pokonferencyjna, podsumowująca zorganizowaną przez nasze muzeum 23 i 24 września konferencję naukową „Dziedzictwo wojskowe w historii lokalnej XV – XX w.” Później publikacja będzie opracowywana i analizowana merytorycznie, tzn. trafi do recenzentów. Chcielibyśmy kontynuować ten projekt i zorganizować, tym razem w formie stacjonarnej, podobną konferencję także w tym roku – mówi dyrektor. – Wiosną jubileusz 60-lecia sformowania obchodzi też 32 Pułk Lotnictwa Rozpoznania Taktycznego stacjonujący w pobliskich Bielicach w latach 1963-1998. Uroczystości rocznicowe zaplanowano na piątek 19 maja. Z tej okazji wydane zostaną pamiątkowe monety oraz odbędzie się premiera kolejnej książki – albumu poświęconego żołnierzom pułku. Zdjęcia z tej publikacji będzie można zobaczyć również na wystawie planszowej na placu Kościuszki – mówi Michał Górny.

Historia na planszach

Drugą ciekawą wystawą plenerową będą wspomnienia z dawnego Chodakowa. – W ubiegłym roku pozyskaliśmy wyjątkowe zdjęcia dokumentujące proces budowy chodakowskiej fabryki wykonane najprawdopodobniej w 1928 roku. Udało się zakupić je we Francji, na jednym z targów staroci. Połączymy je z posiadanymi już w naszych zbiorach fotografiami i zostaną zaprezentowane na wystawie w czasie tegorocznych Dni Sochaczewa. Będziemy ją chcieli pokazać także w Chodakowie, w centrum kultury lub pobliskim parku. Niewykluczone, że wystawa stanie również na placu Kościuszki – zapowiada dyrektor muzeum.

Podczas Święta Mieszkańców – Dni Sochaczewa muzeum planuje także otwarcie miejskiego szlaku historycznego złożonego z dwunastu tablic prezentujących historię Sochaczewa. Pojawią się one m.in.: przed budynkiem muzeum, przy cmentarzu żydowskim, na terenie bulwarów, na podgrodziu w okolicach ruin zamku.

Wydarzenia i imprezy plenerowe

W sobotę, 20 maja, sochaczewska placówka kolejny raz weźmie udział w ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów. Tematem przewodnim wydarzenia w 2022 roku była wielokulturowość i orientalizm, tym razem muzeum chce przybliżyć wątek polskich sił zbrojnych na zachodzie. Na miejskie obchody Dnia Dziecka placówka przygotuje wioskę historyczną i
jak zapowiada dyrektor, w tym roku skupi się na odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Będziemy uczestniczyli również w letnich wydarzeniach plenerowych organizowanych przez miasto. W niedzielne popołudnia zapraszamy do parku Chopina przy ul Traugutta na cztery tematyczne żywe spotkania z historią. Wróci też bezpłatne zwiedzanie wzgórza zamkowego z przewodnikiem – dodaje Michał Górny.

Dodatkowo w pierwszy weekend września placówka chce się włączyć w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, czyli powieść typowo związana z tematyką historyczną, powstaniem styczniowym, które wybuchło 160 lat temu.

Renowacje zabytków

Ostatnio udało się przeprowadzić renowację stojącego w muzealnym skansenie od 1994 roku samolotu MIG-21. Trwają i planowane są kolejne konserwacje.

Kontynuujemy współpracę z wojskiem. Obecnie malowane są moździerze, które wkrótce powinny wrócić na wystawę plenerową. W tym roku chcemy też dokonać renowacji dużej czerwonej armatohaubicy 122 mm, a następnie wozu rakietowego. Generalnie marzy nam się odświeżenie wszystkich zabytków znajdujących się na terenie muzealnego skansenu. Każdy z nich powinien przechodzić taki proces co dziesięć lat – dodaje dyrektor Michał Górny.

UM Sochaczew/ opr. dot

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz