Miasteczka jeszcze w tym roku

Reklamy
Niespełna dwie godziny trwała pierwsza w tym roku sesja rady miasta. Najważniejszym puntem obrad (27.01) była zmiana budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej. Burmistrz zaproponował, by do listy inwestycji dopisać nowe zadanie: „Poprawa bezpieczeństwa przejść dla pieszych w ramach konkursu Bezpieczny Pieszy”.

To projekt złożony z trzech modułów o łącznej wartości 487,4 tys. zł, na który ratusz zdobył 373,5 tys. zł dofinansowania unijnego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (dotacja pokryje 77 proc. kosztów).

Kierowco – zwolnij!

Pierwszy zrealizowany już moduł, to budowa trzech wyniesionych przejść dla pieszych na skrzyżowaniach ulic 1 Maja i Reymonta, Grunwaldzkiej i Hotelowej oraz Żeromskiego i Narutowicza. Za te prace miasto otrzyma zwrot znacznej części poniesionych wydatków. W tym roku wyniesione i doświetlone zostanie jeszcze przejście znajdujące się obok Urzędu Skarbowego przy ul. Grabskiego. Drugi moduł to montaż wyświetlaczy prędkości na siedmiu newralgicznych odcinkach dróg. Urządzenia staną na ul. Batalionów Chłopskich, przy szkołach podstawowych nr 4 i 6, obok basenu przy ul. Olimpijskiej, przy przedszkolu nr 1, na Gawłowskiej w rejonie Środowiskowego Domu Samopomocy oraz na Warszawskiej, przy wjeździe na teren stadionu.

Miasteczka rowerowe dla szkół

Trzeci moduł to miasteczka rowerowe. Otrzyma je każda z sześciu miejskich szkół podstawowych. Edukacyjne miasteczko ruchu drogowego to zestaw znaków drogowych, sygnalizatorów świetlnych, specjalnych antypoślizgowych gumowych mat imitujących jezdnię, chodniki i ścieżki rowerowe. Można z nich układać klasyczne skrzyżowania i ronda. Miasteczko można rozłożyć w dowolnym miejscu – hali sportowej, na sztucznym boisku czy betonowym placu.

Tym razem za

Przedstawiając stanowisko klubów opozycyjnych w sprawie uchwały budżetowej i zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej, radny Andrzej Kuśmirek wyraził radość, że projekt „Bezpieczny Pieszy” będzie realizowany i dodał, że to pomysł zgłoszony 7 marca 2022 roku przez radnego Adama Klocha, w imieniu Bezpartyjnych Samorządowców, ale nie poddany pod obrady podczas sesji marcowej tylko dlatego, aby miesiąc później mógł zostać przedstawiony radzie jako projekt ratusza.

Z tą opinią zdecydowanie nie zgadza się burmistrz Piotr Osiecki, który przypomina, że wzór wniosku, kryteria oceny, zasady naboru w konkursie „Bezpieczny Pieszy” ukazały się na stronie Centrum Unijnych Projektów Transportowych już 27 lutego, czyli tydzień przed złożeniem przez radnego Klocha zarysu projektu uchwały w tej sprawie.

– Nasze służby śledzą wszystkie ogłoszenia konkursowe, każdą zapowiedź podziału środków unijnych czy rządowych i doskonale wiedziały, że do końca kwietnia Centrum Unijnych Projektów Transportowych przyjmuje wnioski w ramach konkursu „Bezpieczny Pieszy”. To przykre, że po kilku latach głosowania przeciw inwestycjom, na końcówce kadencji radni opozycji próbują przypisać sobie cudzą pracę – mówi Piotr Osiecki.

Wyniesione, doświetlone

I przypomina, że przed rokiem 2022 ratusz przebudował jedenaście przejść dla pieszych w ulicach 15 Sierpnia, Licealnej, Traugutta, Kaczorowskiego, 1 Maja, Warszawskiej, Wyszyńskiego oraz Żwirki i Wigury. Teraz są to przejścia wyniesione ponad poziom jezdni, zmuszające kierujących do zwolnienia, albo tzw. przejścia skanalizowane z wysepkami bezpieczeństwa. W minionym roku prace prowadzono w kolejnych punktach miasta, m.in. na styku Warszawskiej i Poprzecznej zamontowano wysepkę i dwie lampy doświetlające zebry. Dzięki nowym lampom bezpiecznej jest też na Grunwaldzkiej, Polnej, Sochaczewskiego, Narutowicza, 1 Maja, Żeromskiego czy Kochanowskiego.

– Kluby Koalicji dla Sochaczewa i Bezpartyjni Samorządowcy domagają się przebudowy przejść na bardziej bezpieczne, ale gdy 14 czerwca 2021 r. zmianą w budżecie proponowałem wydzielenie 460 tys. „na remonty dróg, wykonanie wyniesionych przejść dla pieszych wraz z doświetleniem”, propozycję wsparły w zagłosowaniu tylko kluby PiS i Sochaczewskiego Forum Samorządowego. Przeciw zagłosowali Janusz Bąbała, Robert Błaszczyk, Marek Gołkowski, Adam Kloch, Alicja Korkosz, Jacek Krzemiński i Jolanta Kulpa-Szczepaniak – przypomina burmistrz.

(daw)/UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz