Gospodynie o żniwach i dożynkach

Fot. Bogumiła Nowak
Reklamy

Ruszyła już trzecia edycja Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. Tematem przewodnim tej edycji są „Polskie zwyczaje żniwne i dożynkowe”. Zgłoszenia przesyłane online przyjmowane będą do 12 marca.

 Konkurs tak jak w ubiegłych latach składa się z dwóch etapów – wojewódzkiego oraz ogólnopolskiego. Ten pierwszy trwa od stycznia do kwietnia. Natomiast drugi etap odbędzie się w lipcu. Ogłoszenie zwycięzców oraz wręczenie nagród nastąpi podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie.

Trzeba pokazać się

Konkurs na szczeblu wojewódzkim obejmuje ocenę formalną kart zgłoszeniowych oraz przesłanych materiałów audiowizualnych, które KGW powinny przesyłać pocztą elektroniczną na adres – konkurs.KGW@prezydent.pl.

W zgłoszeniu trzeba dołączyć wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszeniową zgodnie z regulaminem konkursu, potwierdzenia wpisu koła do rejestru oraz materiał audiowizualny przygotowany i nagrany przez zgłaszającego się do konkursu. Prezentacja promująca KGW nie może być dłuższa niż 120 sekund. Materiał powinien zawierać nazwę koła, jego logo, najważniejsze informacje, w tym profil działalności i informacje o inicjatywach.

Materiał należy przesłać w formie jednego pliku, z wykorzystaniem jednej z platform (WeTransfer, FromSmash, MyAirBidge), a wygenerowany link przesłać w treści maila zawierającego kartę zgłoszeniową.

Wzorem poprzednich edycji, etap wojewódzki odbędzie się w formule online. Koła, które zdobędą w każdym z województw największą liczbę punktów w ocenie formalnej zostaną zakwalifikowane do etapu oceny merytorycznej. Natomiast komisja konkursowa na podstawie nadesłanych filmów dokona wyboru laureatów na szczeblu wojewódzkim. Wyniki ogłoszone zostaną w kwietniu i opublikowane na stronie Kancelarii Prezydenta RP.

Koło, które w ramach danego województwa zajmie pierwsze miejsce, otrzyma dyplom laureata oraz uzyska prawo do reprezentowania województwa podczas ogólnopolskiego etapu Konkursu w lipcu. KGW, które zajmą na etapie wojewódzkim konkursu drugie i trzecie miejsce otrzymają dyplomy laureatów, zaś kolejne dwa koła (z pozycji czwartej i piątej) otrzymają dyplomy – wyróżnienia. Wszystkim startującym w rywalizacji wręczone zostaną dyplomy za udział w konkursie.

Jedno z szesnastu

W etapie ogólnopolskim startować będzie 16 zwycięskich uczestników z województw. Konkursu   ogólnopolski odbędzie się w lipcu w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Otrębusach, z udziałem Małżonki Prezydenta RP. Tematem przewodnim etapu ogólnopolskiego są „Polskie zwyczaje żniwne i dożynkowe”. Każde KGW uczestniczące w tym etapie może być reprezentowane przez maksymalnie 10 osób. W tym etapie uczestnicy przygotowują cztery potrawy z ziemniaków, w tym dwa specjały kuchni regionalnej, jedną autorską potrawę oraz jedną przystawkę. Dodatkowo przedstawiają obrzęd lub zwyczaj żniwny – dożynkowy, charakterystyczny dla regionu pochodzenia danego koła. Ma to być około 4-minutowa inscenizacja.

Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród Kołom Gospodyń Wiejskich, które zajęły trzy pierwsze miejsca nastąpi podczas Dożynek Prezydenckich.

Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma 10 tys. zł, drugiego 6 tys. zł, a trzeciego 4 tys. zł.

Dla finalistów konkursu przewidziane są nagrody pieniężne w wysokości po 1,5 tys. zł brutto. KGW, które zajmie pierwsze miejsce otrzyma ponadto okolicznościową statuetkę oraz list gratulacyjny Małżonki Prezydenta RP. Pierwsza Dama złoży również wizytę w siedzibie zwycięskiego Koła. Dodatkowo każdy członek KGW uczestniczący w konkursie otrzyma okolicznościowe korale (kobiety) lub szpile (mężczyźni). Finaliści konkursu otrzymają okolicznościowe dyplomy.

Szczegóły dotyczące Konkursu KGW dostępne są na stronie internetowej Kancelarii Prezesa RP: https://www.prezydent.pl/malzonka-prezydenta.

Warto zaznaczyć, że koła z powiatu sochaczewskiego od początku organizowania konkursu ambitnie uczestniczą w rywalizacji. W tym roku też jest szansa, że również będą w czołówce wśród startujących.

Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz