Elektroniczna wersja legitymacji ZUS

Reklamy

mLegitymacja to elektroniczna wersja legitymacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest dostępna w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Dzięki mLegitymacji można m.in. potwierdzić prawo do świadczeń zdrowotnych, a także skorzystać z ulg takich jak zniżka na bilety PKP lub do kina.

Jak korzystać z mLegitymacji?

Od stycznia 2023 roku każdy emeryt i rencista otrzymał elektroniczną wersję legitymacji ZUS – mLegitymację. Jest ona dostępna na każdym urządzeniu mobilnym z dostępem do internetu (np. smartfonie), przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel.

– Aby korzystać z mLegitymacji należy zaktualizować zainstalowaną wcześniej na telefonie aplikację mObywatel. Można ją ściągnąć ze sklepów Google Play i App Store. Następnie po uruchomieniu aplikacji mObywatel na pulpicie wybrać „Dodaj dokument”. Na wyświetlonej liście dokumentów wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty” – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Co ważne, jeśli wcześniej nie został pobrany w aplikacji mObywatel dowód osobisty, to najpierw należy potwierdzić w aplikacji swoją tożsamość, dodać „Dowód osobisty”, a następnie dodać „Legitymację emeryta-rencisty”. 

Czy mLegitymacja działa jak tradycyjny dokument?

mLegitymacja działa tak jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. ze zniżek do biletów.

– Emerytom i rencistom, którzy mają już legitymację w formie plastikowej karty, ZUS wydał automatycznie również legitymację w wersji elektronicznej. Takie osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu – tradycyjnej karty oraz mLegitymacji – zgodnie ze swoimi preferencjami. Natomiast ci, którzy uzyskają uprawnienia do świadczeń w 2023 r., otrzymają tylko mLegitymację, czyli dokument w formie elektronicznej. Emeryci lub renciści, którzy chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie plastikowej karty, wystarczy, że złożą w tej sprawie wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (formularz ERL) – dodaje rzecznik.

Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane w latach ubiegłych, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

Liczba pobranych mLegitymacji:

mLegitymację, czyli cyfrową wersję swojej legitymacji pobrało ponad 170,00 tys. polskich emerytów i rencistów. Z danych, które posiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że aplikację ściągnęło więcej kobiet niż mężczyzn.

– Korzystają z niej również ci, którzy mają tradycyjną plastikową legitymację. Duże zainteresowanie tą usługą pokazuje, że polscy seniorzy gotowi są na cyfryzację i chętnie korzystają z nowoczesnych rozwiązań i korzystanie i posługiwanie się nimi nie stanowi dla nich żadnego problemu – informuje rzecznik.

Najwięcej pobrań elektronicznej legitymacji jest w województwie śląskim, mazowieckim, wielkopolskim i dolnośląskim, natomiast najmniej – w podlaskim i świętokrzyskim.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz