Dobre wieści w sprawie Litewskiej

Fot.: Mapy Google
Reklamy

Za sprawą radnego Adama Klocha w czasie ostatniej sesji rady miasta b(27.01) w sprawach różnych wróciła sprawa remontu ulicy Litewskiej. Wróciła, gdyż temat poruszał już na jednej z ostatnich sesji oraz w listopadzie na otwartym spotkaniu burmistrza z mieszkańcami. Tym razem radny Bezpartyjnych Samorządowców zapytał „jak jest w końcu z tą ulicą Litewską nieszczęsną?”.

Przypomnijmy, że w wakacje 2021 roku burmistrz zaproponował, aby przyspieszyć program asfaltowania ulic i w budżetach 2021 i 2022 roku odłożyć łącznie 800 tys. zł. na opracowanie projektów przebudowy kilkudziesięciu dróg lokalnych. Kluby Bezpartyjnych Samorządowców i Koalicji dla Sochaczewa (w tym Adam Kloch) nie poparły tej propozycji.
– Pomysł zyskał uznanie jedynie radnych PiS i Sochaczewskiego Forum Samorządowego. Dzięki ich decyzji, i wbrew stanowisku opozycji, mogliśmy wytypować kilkadziesiąt dróg i ruszyć z projektowaniem remontów na dużą skalę. Chcieliśmy dobrze przygotować wniosek o wielomilionową dotację z Polskiego Ładu – wyjaśnia burmistrz Piotr Osiecki.

Kilka miesięcy później, we wrześniu 2021 r., ratusz opublikował listę 25 dróg wstępnie zakwalifikowanych do przebudowy z pomocą Programu Inwestycji Strategicznych – Polski Ład (ostatecznie zgłoszono 33 ulice). Opracowano i złożono stosowny wniosek o dotację. Trwały też analizy, które ulice można przebudować w ramach drugiego, w całości finansowanego z budżetu miasta, programu „Drogi zamiast błota”.

– Przetarg na wykonanie projektu ulicy Litewskiej ogłosiliśmy w marcu 2022 roku. Wszyscy radni, w tym Adam Kloch, zostali o tym fakcie pisemnie poinformowani. W rozsyłanej radnym, wraz z materiałami na sesję, „Informacji z pracy burmistrza”,  szczegółowo opisano, która firma i za jaką kwotę przygotuje stosowne materiały – przypomina Piotr Osiecki.

I dodaje, że ratusz nie wykonuje projektów, które potem miałyby leżeć na półce, więc mieszkańcy mogą mieć pewność, że Litewska będzie przebudowana.

– Dla mieszkańców nie ma znaczenia, czy wykonamy ją w ramach Polskiego Ładu, czy „Dróg zamiast błota”. Przebudujemy ją nawet bez wsparcia radnego Klocha. Mówię to z całą odpowiedzialnością. Wystarczy przejrzeć na kluczowe głosowania w sprawie remontów dróg na terenie miasta. Adam Kloch nie poparł 800 tysięcy na projekty, najgłośniej protestował przeciwko propozycji, byśmy dołożyli się do kompleksowego remontu powiatowych ulic Trojanowskiej i Głowackiego, a jesienią ubiegłego roku nie poparł przyjęcia do budżetu 22 mln zł rządowej dotacji na asfaltowanie 33 ulic. Jak w tej sytuacji może budować obraz osoby zatroskanej o los mieszkańców ulicy Litewskiej? – pyta Piotr Osiecki.

UM Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz