Cztery wielkie zwycięstwa polskich sportowców

fot.pixabay
Reklamy

Polscy sportowcy odnosili i nadal odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej w wielu dyscyplinach sportowych, takich jak lekkoatletyka, tenis, szermierka, piłka nożna, siatkówka, hokej na lodzie i wiele innych. W ostatnich latach polscy zawodnicy zdobyli medale na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy, a także na innych ważnych imprezach sportowych. Liczby mówią same za siebie: mamy łącznie 298 medali zdobytych przez Polaków na letnich igrzyskach olimpijskich i 23 medale w igrzyskach zimowych. Rzućmy okiem na nazwiska, które – naszym skromnym zdaniem – szczególnie się wyróżniają.

Złoty medal Justyny Kowalczyk na igrzyskach olimpijskich w Vancouver w 2010

Olimpiada w Vancouver okazała się łaskawa dla naszej najsłynniejszej narciarki i dla osób, które postawiły na nią zakład u buka w sieci albo w stacjonarnej kolekturze. Justyna Kowalczyk zdobyła pierwszy złoty medal w Vancouver po tym, jak wyprzedziła Marit Bjoergen w dramatycznym finale biegu na 30 km kobiet. Norweżka Bjoergen, walcząca o swoje czwarte złoto na igrzyskach, miała 1,9 sekundy przewagi na pięć kilometrów przed końcem. Jednak mistrzyni świata Kowalczyk wyprzedziła ją w wyścigu na metę po tym, jak narciarki wjechały na stadion po raz ostatni. Bjoergen zakończyła zawody zaledwie 0,3 sekundy za Kowalczyk. Finka Aino-Kaisa Saarinen zdobyła brązowy medal. Bjoergen chciała zostać pierwszą kobietą, która zdobędzie cztery złote medale na tych samych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, powtarzając rekord z 1964 roku, gdy Lidia Skoblikowa wywalczyła czwarty medal dla Związku Radzieckiego. Kowalczyk była jednak zbyt silna w końcowych fazach, które, jak powiedziała, minęły jak mgnienie oka. Polscy bukmacherzy oferowali zakłady na wygraną Justyny Kowalczyk podczas IO w Vancouver – tutaj można znaleźć pełną listę Polskich firm oferujących zakłady online.

Złoty medal Roberta Korzeniowskiego na igrzyskach olimpijskich w Sydney

Na swoich pierwszych Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w 1992 r. „Korzeń” został zdyskwalifikowany w biegu na 50 km, gdy zajmował drugie miejsce – ponieważ przepisy wymagają, aby zawodnik zawsze miał jedną stopę w kontakcie z podłożem. Następnie odpadł z wyścigu na 20 km, ale te niepowodzenia nie zachwiały jego motywacją. Na Igrzyska w 1996 roku przyjechał z brązowym medalem zdobytym na poprzednich Mistrzostwach Świata. W wilgotnym upale Gruzji, po 50 km marszu, polski chodziarz miał 16 sekund przewagi, zdobywając swój pierwszy tytuł olimpijski w wieku 28 lat. Następnie zajął ósme miejsce w biegu na 20 km. Igrzyska Olimpijskie w Sydney w 2000 roku były miejscem bezprecedensowego wyczynu. W ciągu siedmiu dni Robert Korzeniowski wygrał zawody na 20 i 50 km. W biegu na 50 km wyprzedził wicemistrza o 1 minutę i 18 sekund, zdobywając swój drugi złoty medal. W wyścigu na 20 km trwała zacięta walka, a Robert niemal w sprincie pokonał meksykańskiego zawodnika Noe Hernándeza o cztery sekundy, korzystając z dyskwalifikacji innego Meksykanina Bernardo Segury, który prowadził. Przy tej samej okazji pobił rekord olimpijski na tym dystansie i został pierwszym w historii zawodnikiem, który wygrał na 20 km i 50 km podczas tej samej edycji Igrzysk.

Złoty medal Kamila Stocha na Olimpiadzie w Soczi

Na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014 w rosyjskim Soczi Stoch przystępował jako faworyt do medalu. 9 lutego 2014, po łatwym zakwalifikowaniu się w pierwszym konkursie na skoczni normalnej, uzyskał najlepsze rezultaty w obu seriach finału. Pozwoliło mu to na zdobycie tytułu mistrza olimpijskiego 2014. Wygrał o 12,7 punktu, uzyskując czwarty co do wielkości margines zwycięstwa w męskiej skoczni normalnej na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Był to pierwszy złoty medal olimpijski Polski w skokach narciarskich od czasu, gdy Wojciech Fortuna pokonał przeciwników na dużej skoczni na Olimpiadzie w 1972 roku. Podczas zawodów nosił kask pomalowany na wojskową zieleń w hołdzie dla Polskich Sił Powietrznych (z biało-czerwonymi insygniami szachownicy Polskich Sił Powietrznych po lewej stronie kasku). Ale to nie koniec sukcesów naszego skoczka w tym roku! 15 lutego 2014 Kamil Stoch zdobył swój drugi złoty medal, tym razem na dużej skoczni, stając się trzecim człowiekiem w historii, który wygrał obie skocznie w indywidualnych zawodach na pojedynczych igrzyskach olimpijskich.

Rekord świata Anity Włodarczyk w rzucie młotem w 2015 roku

Polka Anita Włodarczyk podkreśliła swoją absolutną dominację w młocie kobiet, wywalczywszy czterokrotnie olimpijskie złoto, wielokrotne pierwsze miejsce na podium w Mistrzostwach Świata i Europy. Wielokrotnie ustanawiała kolejne rekordy świata w tej konkurencji, bijąc swoje własne osiągnięcia jako jedyna kobieta, która rzuciła młotem dalej niż na 80 metrów, ale na tym się nie zakończyło. Jej ostatni rekord świata w rzucie młotem padł w sierpniu 2016 roku na imprezie, która raczej nie przyciągnęła milionów przed telewizory, choć na stadionie narodowym w Warszawie zasiadło na trybunach 27 000 widzów – mowa o memoriale Kamili Skolimowskiej. Wtedy to Włodarczyk pobiła po raz kolejny swój własny rekord z Igrzysk Olimpijskich w Rio, wynoszący 82,29 m, i rzuciła o 69 cm dalej. Rekord ten pozostaje do dziś niepobity.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz