Bądź zakochany, ale także czujny i bezpieczny

fot.pixabay
Za kilka dni Walentynki! W tym czasie pamiętaj o bezpieczeństwie w rozmowach z osobami poznanymi przez internet. Oszuści są bezwzględni i bez skrupułów wykorzystują inne osoby. Są mistrzami manipulacji i piszą to, co druga osoba chce przeczytać. Uważajcie! Może minąć kilka tygodni, zanim pojawi się prośba o „pomoc”.
Oszuści nie mają wyrzutów sumienia. Dla nich nie liczą się ludzkie uczucia, lecz zysk. Tworzą różne scenariusze, ale cel zawsze jest taki sam – szybkie wzbogacenie się. Aby być bardziej wiarygodnym, zakładają konta na portalach społecznościowych, dodają znalezione w internecie zdjęcia i fałszywych znajomych. Rozmawiając ze swoją ofiarą zbierają jednocześnie wywiad, sprawdzając czy warto poświęcić na daną osobę czas i szacują, ile mogą na tym zyskać. Często niestety wybór pada na osoby, które znalazły się w trudnym okresie życia, potrzebują uwagi i troski. Zamiast deklarowanego wcześniej wsparcia, ofiara zostaje z ogromnym rozczarowaniem i niejednokrotnie z długami.

Ofiarami przestępców byli też mieszkańcy powiatu sochaczewskiego. W ubiegłym roku mężczyzna zgłosił się do mundurowych i opowiedział o oszustwie na „amerykańską żołnierkę”, a jeszcze wcześniej mieszkanka Sochaczewa zgłosiła, że uwierzyła w historię duńskiego marynarza, którego statek został porwany przez kambodżańskich piratów. Obydwoje stracili pieniądze.

Ostrzegamy przed oszustami:

  • należy być ostrożnym zawierając nowe znajomości w mediach społecznościowych, czy innych portalach w Internecie;
  • zachowaj czujność zwłaszcza, jeśli poznana osoba prosi nas o pieniądze;
  • oszuści zazwyczaj unikają rozmów telefonicznych;
  • unikają też wskazywania miejsc, z których pochodzą, ich konta na profilach społecznościowych nie zawierają żadnych informacji osobistych, zdjęć z rodziną, miejsca pracy, zamieszkania.
  • zdobywają zaufanie ofiary poprzez regularny kontakt i przedstawianie fałszywych historii z życia;
  • proszą o pomoc finansową np. na zakup biletu lotniczego lub na pokrycie opłat za przesłanie paczki;
  • przestępcy cały czas modyfikują swój sposób działania;
  • należy poinformować Policję o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy.

Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!

asp. A. Dzik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz