Tysiąc nielegalnych automatów mniej na Mazowszu

Reklamy

981 nielegalnych automatów zatrzymała w 2022 roku mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS).

Automaty znajdowały się w lokalach pod fikcyjnymi szyldami firm usługowych oraz
w typowych lokalach do gier. Walka z hazardem to również prewencja. Od kilku lat mazowiecka KAS prowadzi akcje edukacyjne dotyczące hazardu. 199 kontroli = 981 automatów

Od stycznia do grudnia 2022 r. funkcjonariusze mazowieckiej Służby Celno-Skarbowej przeprowadzili 199 kontroli, podczas których zabezpieczyli blisko 1000 automatów i terminali komputerowych.

Funkcjonariusze zlikwidowali nie tylko miejsca kamuflujące urządzany proceder, typu: kawiarenki internetowe, serwis komputerowy, sklepy, salony fryzjerskie i lokale gastronomiczne, ale również typowe lokale do gier, w których były urządzane nielegalne gry.

Spektakularne akcje KAS i Policji

W czerwcu 2022 r. funkcjonariusze mazowieckiej Służby Celno-Skarbowej wraz z funkcjonariuszami pomorskiej, kujawsko-pomorskiej, warmińsko-mazurskiej i łódzkiej KAS oraz policjantami weszli jednocześnie do 35 punktów na terenie woj. pomorskiego, w których znajdowały się salony gier. Podczas akcji zabezpieczyli 139 automatów oraz 180 tys. zł. 27 osób zostało zatrzymanych w charakterze podejrzanych o prowadzenie gier hazardowych bez zezwolenia. Zabezpieczono nie tylko wyposażenie lokali, ale także 48 kontenerów, w których znajdowały się nielegalne salony gier.

Kolejne osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, podczas akcji mazowieckich służb na terenie woj. podkarpackiego i małopolskiego. Funkcjonariusze w toku całego śledztwa zabezpieczyli 80 automatów do gier.

Wysokie kary

Za urządzanie gier hazardowych wbrew przepisom ustawy, warunkom koncesji lub zezwolenia grozi odpowiedzialność karna: kara grzywny, kara pozbawienia wolności do 3 lat, albo obie kary łącznie.

Ponadto, urządzającym nielegalne gry grozi kara pieniężna w wysokości 100 tys. zł od każdego automatu.

Wysokie kary nie odstraszają członków grup przestępczych, którzy odpowiadają za nielegalny hazard. Zyski z tego procederu nadal są ogromne. Tylko podczas jednej z akcji, zabezpieczono ponad 300 tys. zł w gotówce, 12 markowych zegarków, a nawet złote monety i sztabki złota. Nielegalne gry to również ryzyko innych przestępstw, najczęściej handlu narkotykami, dlatego najważniejsza jest prewencja.

Prewencja – akcja edukacyjna „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”

Zwalczanie nielegalnego hazardu to nie tylko działania kontrolne, ale również profilaktyka. „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” to akcja edukacyjna KAS skierowana do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych i wszystkich szkół ponadpodstawowych. Jej głównym celem jest uświadomienie, czym jest nielegalny hazard i jakie mogą być skutki uczestniczenia w takich grach oraz zagrożenia wynikające z hazardu,
w tym z pozornie bezpiecznych gier internetowych.

KAS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz