Trzy dni wiolonczelowej rywalizacji

SOCHACZEW Przez trzy dni w sochaczewskiej szkole muzycznej królowała wiolonczela. Z całego kraju zjechało do nas ponad siedemdziesięciu młodych muzyków, biorących udział w X Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym zorganizowanym w ramach XIX Sochaczewskich Spotkań Wiolonczelowych przez PSM i Centrum Edukacji Artystycznej.

Rywalizacja prowadzona w sześciu grupach wiekowych trwała od 10 do 12 stycznia. Swoich reprezentantów przysłały szkoły muzyczne m.in. z Lublina, Białegostoku, Pruszkowa, Warszawy, Brzezin, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Wołomina i Bielska-Białej. Każdy uczestnik musiał wykonać z pamięci etiudę, sonatę i utwór polskiego kompozytora z akompaniamentem fortepianu.

Pracami pięcioosobowego jury powołanego przez dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej pokierował prof. Andrzej Zieliński – muzyk, wiolonczelista, wykładowca akademicki, minister kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Jerzego Buzka. Na najlepszych czekały wyjątkowe nagrody. Laureaci pierwszych trzech miejsc otrzymali nie tylko dyplomy i upominki, zostali też zwolnieni z rocznego egzaminu końcowego w swojej szkole artystycznej oraz mogą ubiegać się o miejsce w wybranej szkole ponadpodstawowej z pominięciem kolejki chętnych.

Wśród nagrodzonych nie zabrakło uczniów sochaczewskiej PSM. W grupach I, II i VI odpowiednio wyróżnienia otrzymały Zofia Zakrzewska, Jadwiga Cieśla i Kamila Łukaszewicz.

Tuż przed koncertem laureatów (12.01) przewodniczący jury podkreślał, że poziom konkursu rośnie, a uczestnicy sięgają po coraz poważniejsze pozycje repertuarowe, czego przykładem było znakomite wykonanie Sonaty g-moll Fryderyka Chopina.

– Pragnę podkreślić też wzorową organizację konkursu, podziękować za gościnność okazaną wszystkim uczestnikom oraz za to, że mogliśmy być świadkami tego piękna, które przekazywali nam młodzi artyści. To jest największa radość, jeżeli można z drugim dzielić się piękną sztuką, muzyką – podsumował prof. Andrzej Zieliński.

UM Sochaczew

Fot. UM Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz