Rozlicz ePIT online szybko i sprawnie!

Roczne zeznanie podatkowe to dokument, który zobowiązani jesteśmy złożyć w ustalonym z góry terminie do odpowiedniego dla swojego miejsca zamieszkania Urzędu Skarbowego. Obowiązek rocznego rozliczenia spoczywa na każdej osobie, która uzyskuje jakiekolwiek dochody z różnych źródeł. Poprawne wypełnienie formularza PIT może nastręczać sporo trudności, zwłaszcza w przypadku osób, które posiadają więcej niż jedno źródło dochodu. Na szczęście dzisiaj nie musimy się już tym martwić. Wystarczy, że skorzystamy z systemu e-PIT, który wypełni formularz za nas, a następnie dostarczy go do Urzędu Skarbowego.

Czym jest ePIT?

Twój e PIT 2023 to usługa przygotowana i udostępniona interesantom przez Krajową Administrację Skarbową. ePIT online pozwala na złożenie rocznego zeznania podatkowego przez osobę fizyczną w sposób automatyczny. Po raz pierwszy taka usługa została udostępniona w roku 2019. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nie ma konieczności wypełniania żadnych dokumentów. Wszystkie dane gromadzone są przez administrację skarbową i dostępne w wersji elektronicznej na koncie e-Urzędu Skarbowego. Jeśli chcesz szybko i sprawnie rozliczyć należne podatki e PIT sprawdzi się doskonale.

Jak rozliczyć ePIT 2022/2023 online?

Jak rozliczyć PIT za rok 2022? Zeznania e-PITy 2023 będą dostępne w systemie od 15 lutego 2023 roku. Wystarczy zalogować się do systemu i sprawdzić wypełnioną automatycznie e-deklarację. Podatnik może ją zmodyfikować, uzupełnić brakujące dane oraz zatwierdzić deklarację i wysłać ją do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Jak sprawdzic PIT? Najłatwiej jest skontrolować kwoty przychodów od podatników. Jeżeli podatnik nie podejmie żadnego działania, deklaracja zostanie zaakceptowana automatycznie wraz z końcem okresu rozliczeniowego. Warto jednak wiedzieć, że o ile automatyczna deklaracja jest prawdopodobnie poprawna, nie uwzględnia ona wszystkich odliczeń ani dostępnych ulg.

Jak zalogować się do usługi ePIT?

Wiele osób zastanawia się, jak działa e-PIT jak się zalogować do systemu i wysłać swoje roczne zeznanie. W pierwszej kolejności należy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego, podając kilka ważnych informacji- numer PESEL bądź numer NIP, datę swojego urodzenia, a także kwotę przychodu z roku 2021 i jedną z kwot przychodu z dowolnej informacji od pracodawcy za rok 2022. Należy także potwierdzić te informacje, podając kwotę nadpłaty bądź podatku do zapłaty z deklaracji za rok 2021.

Czy ePIT uwzględnia ulgi?

Rozliczając PIT ulga na dziecko w przypadku rozliczenia automatycznego będzie ujęta w zeznaniu, podobnie, jak e PIT dla młodych. Zawsze warto jednak zweryfikować, czy system uwzględnił wszystkie dostępne ulgi i odliczenia, może się okazać, że niektóre z nich nie widnieją w systemie i należy wprowadzić je ręcznie przed zaakceptowaniem deklaracji i wysłaniem jej do Urzędu Skarbowego.

Twoj e PIT 2022 wymaga od podatnika wyboru deklaracji PIT zgodnej ze źródłem uzyskanych dochodów. Najpopularniejszym formularzem jest PIT-37, służący do rozliczania dochodów z pracy, umów o dzieło czy zlecenie, a także z praw autorskich, emerytur czy działalności wykonywanej osobiście. Dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych z najmu prywatnego lub sprzedaży rolnej rozlicza się na podstawie deklaracji PIT-28.

Mój ePIT umożliwia zarówno rozliczenie indywidualne, jak i rozliczenie wspólne z małżonkiem. Automatycznie PIT jest wypełniany dla każdego podatnika indywidualnie, jednak bez przeszkód można zmienić tryb rozliczenia, nawet, gdy w zeszłym roku małżonkowie rozliczali się osobno. Wszelkie zmiany są dostępne od razu po zalogowaniu się do e-Urzędu Skarbowego. Warto wiedzieć, że na chwilę obecną, e-PIT umożliwia rozliczenie jedynie osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Czy ePIT to bezpieczna usługa?

e PIT gov to usługa państwowa od Ministerstwa Finansów. Korzystanie z niej jest w pełni bezpieczne. Zastosowanie zaawansowanych systemów zabezpieczeń e PIT logowanie z uwierzytelnieniem i dodatkowe rozwiązania informatyczne zapewniają pełne bezpieczeństwo i pewność, że najwyższy poziom cyberbezpieczeństwa jest zachowany.

Czy warto skorzystać z usługi ePIT?

Rozliczenie PIT przy użyciu systemu e-PIT jest proste i intuicyjne, nie wymaga niemal żadnego działania. Jeszcze kilka lat temu cały formularz musieliśmy wypełniać ręcznie, a następnie musieliśmy osobiście złożyć go w Urzędzie Skarbowym, stojąc w długich kolejkach. Ręczne wypełnianie formularza PIT zawsze wiąże się z większym ryzykiem popełnienia błędu, który może powodować konieczność złożenia korekty. Dzięki stosowaniu systemu e-PIT, ryzyko błędu jest niewielkie, a samo rozliczenie zajmuje dosłownie kilka chwil. To zdecydowanie wygodna opcja dla każdej osoby fizycznej, bez względu na to, czy rozlicza się indywidualnie czy z małżonkiem. Nie ma konieczności także osobistej wizyty w Urzędzie Skarbowym, gdyż gotowy formularz można łatwo przesłać w wersji elektronicznej. To bardzo duża oszczędność czasu i ogromne ułatwienie dla każdego podatnika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz