Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego

W niedzielę 22 stycznia, w 160 rocznicę wybuchu powstania styczniowego, grupa miłośników historii wyruszyła do Dębu Powstańców znajdującego się w Puszczy Kampinoskiej. Po pierwsze, by uczcić to historyczne wydarzenie. Po drugie, by rozpoznać trasę przed II Rajdem Szlakiem Powstania Styczniowego, do udziału w którym już dziś zaprasza Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Jak mówi dyrektor placówki dr Michał Górny, II Rajd odbędzie się w sobotę 25 lutego na terenie Puszczy Kampinoskiej – jednego z najważniejszych miejsc na mapie powstańczej. W ubiegłym roku celem pieszej wędrówki była Sosna Powstańców, która stała się niemym świadkiem mordu dokonanego przez oddziały kozackie na schwytanych powstańcach – uczestnikach potyczki pod Budą Zaborowską 10 kwietnia 1863 roku.

W tym roku uczestnicy dojdą do Dębu Powstańców rosnącego na polanie Wystawa koło wsi Bieliny. Drzewo ma około 18 metrów wysokości i pień o obwodzie 420 cm. Wedle przekazów w 1863 roku kozacy wieszali na jego konarach młodych uczestników powstania styczniowego. Końcowym punktem rajdu będzie polana wypoczynkowa na terenie Granicy, gdzie czekać będzie ognisko, więc jak ktoś ma ochotę na kiełbaski, zachęcamy do zabrania.

Na trasie zorganizowane zostaną punkty na których historycy – specjaliści od powstania styczniowego, opowiedzą o tym krwawym i najdłuższym powstaniu w polskiej historii.

UM Sochaczew

Fot. UM Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz