Raj dla miłośników rolek i rowerów

Jeszcze w styczniu ratusz chce głosić przetarg na budowę Strefy Aktywności, jaka ma powstać w rejonie bulwarów nad Bzurą i zamknąć w ten sposób ogromny projekt zmierzający do pełnego zagospodarowania terenów w pobliżu zamku. To będzie prawdziwy raj dla miłośników rolek, deskorolek i rowerów. Zadanie w 85 proc. zostanie sfinansowane z dotacji, jaką ratusz pozyskał z Polskiego Ładu.

Strefa Aktywności ma łączyć pokolenia, zachęcać dzieci i młodzież do ruchu, zabawy, bezpiecznego uprawiania sportu, a dorosłych i tych nieco starszych do wypoczynku nad rzeką. Dzieci dostaną plac zabaw z parkami linowymi, młodzież trzy tory do jazdy na rowerach, rolkach i deskorolkach, a rodzice i dziadkowie leżaki terenowe, hamaki, stoliki szachowe, zadaszoną wiatę nad brzegiem rzeki. Projekt strefy opracowało biuro Heinle, Wischer und Partner, to samo, które wcześniej zaprojektowało kawiarnię, bulwary spacerowe i amfiteatr wraz z widownią. Za ten ostatni element Sochaczew otrzymał w ubiegłym roku I nagrodę w prestiżowym, ogólnopolskim konkursie „Modernizacja Roku”.

 Dwa tory w pumptracku

Głównym i największym elementem strefy będzie pumptrack złożony z dwóch torów rowerowych dla zaawansowanych użytkowników (flowtrack) oraz początkujących i średniozaawansowanych (easy pump). Pierwszy ma mieć długość aż 270 metrów, drugi 71 metrów. Pumptrack pozwala obyć się z rowerem, poznać jego możliwości, rozwija koordynację ruchową oraz zmysł równowagi przy maksymalnym poziomie bezpieczeństwa. To prosty i przyjemny sposób na aktywność sportową bez względu na wiek. Sochaczewski pumptrack ma składać się z garbów, profilowanych zakrętów oraz małych „hopek” ułożonych w takiej kolejności, by możliwe było rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez pedałowania. Przeszkody toru wraz z zakrętami stworzą zamkniętą pętlę po której będzie można jeździć w obu kierunkach. Obydwa tory – flowtrack i easy pump – służyć mają przede wszystkim amatorom terenowej jazdy na rowerze, ale zostały zaprojektowane tak, by umożliwiały jazdę również na deskorolkach, rolkach czy hulajnodze. Wszystkie przeszkody wchodzące w skład rowerowego placu zabaw – garby, muldy i przeszkody złożone – będą wyprofilowane tak, aby umożliwiały płynną jazdę.

 Skatepart z prawdziwego zdarzenia

Tuż obok pumptracka stanie skatepark przeznaczony do jazdy na rolkach, deskorolkach, hulajnogach, ale też na rowerach BMX. Jego konstrukcję będzie stanowiła odpowiednio ukształtowana betonowa płyta (niecka) o powierzchni 662 m2. Wykonywanie figur ułatwią stalowe kątowniki, barierki, poręcze i długie na ponad sto metrów copingi.

Czwartym elementem strefy, który zajmie powierzchnię prawie 370 m2, będzie plac zabaw dla dzieci i młodszej młodzieży. Nie będzie on typowym obiektem, bo nie znajdziemy w nim piaskownicy czy huśtawek. Ten plac ma stawiać na pokonywanie przeszkód, kształtowanie sprawności motorycznej, równowagi, dawać możliwość przeskakiwania pomiędzy elementami, wspinaczki po linach i siatkach, dlatego głównym elementem placu będą parki linowe. W tej strefie zaprojektowano dwa parki linowe dla grupy wiekowej 5-14 lat (43 m2 i 34 m2), siedem trampolin ziemnych dla dzieci w wieku 3-12 lat, jedenaście półkul gumowych i osiem kul gumowych, z których mogą korzystać już trzylatki. To łącznie niemal trzydzieści urządzeń do rekreacji i zabawy. Plac zostanie wyłożony bezpieczną, miękką, kolorową nawierzchnią poliuretanową.

 Zamiast słupów światło spod ziemi

Dojazd i dojście do poszczególnych elementów Strefy Aktywności zapewnią wzajemnie przecinające się nowe ciągi pieszo-rowerowe wykonane w takiej samej technologii jak ścieżki spacerowe na bulwarach. Ponieważ ścieżki przebiegają przez tereny zalewowe, oświetlenia nie można posadowić na słupach. Zaprojektowano zatem oświetlenie ścieżek rekreacyjnych za pomocą 58 opraw doziemnych. Nad bezpieczeństwem użytkowników będą czuwały dwie kamery monitoringu włączone w istniejący już system obejmujący teren od plaży i kawiarni, przez bulwary, aż po amfiteatr i wzgórze zamkowe.

Pierwotnie zakładano, że prace rozpoczną i zakończą się w 2023 roku, ale to teren zalewowy wymagający licznych uzgodnień z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej „Wodami Polskimi”, do tego podlegający opiece konserwatora zabytków, zatem nie można wykluczyć, że prace nad obiektem potrwają do wiosny przyszłego roku.

Zdaniem burmistrza Piotra Osieckiego

Strefa Aktywności ma łączyć pokolenia, więc znajdziemy w niej stoliki do gry w szachy i trzy punkty ładowania telefonów oraz hulajnóg. Przyjemny cień zapewni zadaszona wiata, a wytchnienie po serii udanych skoków zapewnią poidełka. Elementami strefy będą też cztery siedziska terenowe, kilkanaście leżaków, ławki, skorzystamy tam z pięciu hamaków. Powstanie piękne, nowoczesne miejsce aktywnego wypoczynku dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Inwestycję od początku mocno wspierał poseł ziemi sochaczewskiej, wiceminister Aktywów Państwowych Maciej Małecki, któremu bardzo za to dziękuję. Dzięki jego zabiegom na Strefę Aktywności pozyskaliśmy aż 5 mln zł wsparcia z Polskiego Ładu, a to oznacza, że w 85 proc. koszty inwestycji pokryjemy z rządowej dotacji.

Zdaniem posła Macieja Małeckiego, wiceministra Aktywów Państwowych,

Strefa Aktywności ze skateparkiem i innymi atrakcjami będzie dopełnieniem rewitalizacji terenów nad Bzurą, a także miejscem, gdzie będzie można odpocząć i spędzić wolny czas. Posłuży młodszym i starszym. To będzie miejsce spotkań, zabawy, poprawy kondycji, a jak ktoś zechce, także odpoczynku. 5 mln zł to kolejna dotacja rządu Prawa i Sprawiedliwości dla naszego miasta. W sumie w ub. roku przekazałem burmistrzowi Piotrowi Osieckiemu promesy na ponad 28 milionów złotych rządowych dotacji na inwestycje. Wśród nich będzie rekordowy remont ponad 30 miejskich ulic ze wsparciem na poziomie ok. 22 mln. Rządowe dotacje dostały też inwestycje realizowane przez powiat. Najlepszym przykładem jest nowa, przepiękna hala sportowa przy „Osiemdziesiątce”, na którą rząd przekazał ponad 5 milionów zł. Nasze miasto i powiat zmieniają się na lepsze. Podnosi się standard życia, jest ładniej.

UM Sochaczew

Fot. UM Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz