Przychody netto polskiego rynku legalnych bukmacherów jednymi z najniższych w UE

Najnowsze szacunki ekspertów z EY nie pozostawiają wątpliwości – chociaż w 2021 roku Polska znalazła się w czołówce krajów, jeśli chodzi o udział segmentu online w legalnym rynku zakładów wzajemnych (82%), o tyle pochodzący z nich przychód netto znajduje się w „wśród 10 najniższych w krajach UE”.

W Szwecji, która pozostaje liderem w regionie, przychody z legalnego rynku zakładów wzajemnych wyniosły w 2021 roku 89 euro na mieszkańca. Na drugim miejscu plasuje się Słowacja, a na trzecim Grecja z wynikiem 63 euro przychodu netto na mieszkańca. W Polsce, pozostającej w ostatniej dziesiątce, obok Bułgarii, Holandii i Słowenii, przychody netto wynoszą tylko 16 euro na mieszkańca.

Rynek zakładów wzajemnych w Polsce

Polska pozostaje jednym z liderów wśród krajów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o walkę z szarą strefą działającą nielegalnie na rodzimym rynku hazardowym. Ponadto polski legalny rynek zakładów wzajemnych cechuje bardzo duży udział rynku online – w 2021 roku wyniósł aż 82%, w porównaniu do średniej w krajach UE, która wyniosła 61,4%.

Tak duży udział rynku online w branży bukmacherskiej nie jest niespodzianką dla ekspertów. Co więcej, spodziewane są dalsze wzrosty w kolejnych latach. Polska branża hazardowa jest ściśle regulowana przez prawo, które wyraźnie definiuje, jakie wymagania powinni spełnić operatorzy, którzy chcą legalnie świadczyć swoje usług na terytorium Polski. To nie wszystko, ponieważ od momentu wejścia w życie znowelizowanej ustawy hazardowej, zintensyfikowane zostały działania przeciwko szarej strefie, stanowiącej ogromną konkurencję dla legalnej branży i poszukującej różnych alternatyw, aby dotrzeć do polskiego odbiorcy.

Walka z szarą strefą hazardową

Sukcesy w walce z szarą strefą hazardową w Polsce potwierdzają też wyniki. W 2020 roku udział szarej strefy w rynku wynosił 51%, a jeszcze w 2016 roku wskaźnik wynosił 76,5%. Wprowadzone nowelizacje ustawy hazardowej mają na celu wspieranie rozwoju legalnego rynku oraz ograniczanie wpływów nielegalnych podmiotów. To z kolei wpływa na zwiększenie wpływów do budżetu. Mimo to, operatorzy działający na polskim rynku nie próżnują, generując co roku wielomiliardowe zyski. Rosnący udział legalnych operatorów w Polsce to przede wszystkim zasługa udoskonalania oferty, rozwoju i wdrażania nowych pomysłów, a także dostarczanie konkurencyjnych i niezawodnych rozwiązań.

Zdaniem ekspertów EY, szara strefa hazardowa online w 2021 roku wygenerowała prawie 28 mld zł obrotów (33,3% całego rynku online w tym roku). Legalne kasyna stacjonarne i zakłady bukmacherskie osiągnęły obroty wynoszące 7,4 mld zł, natomiast legalne kasyna online i zakłady bukmacherskie, wygenerowały 26,6 mld zł obrotu.

Polacy chętniej sięgają po rozrywkę hazardową w Internecie

Hazard online cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Polacy korzystają z możliwości uruchomienia ulubionych gier na pieniądze w dowolnym miejscu i czasie lub stawiania zakładów bukmacherskich, na przykład na urządzeniach mobilnych. Chętnie też sprawdzają przegląd recenzji kasyn, aby znaleźć operatora hazardowego, który spełni ich wymagania i zaoferuje gry, zakłady i promocje lepsze niż konkurencja.

Duże zainteresowanie zakładami bukmacherskimi online i internetowymi grami na prawdziwe pieniądze pojawiło się w okresie pandemii, gdy spragnieni rozrywki gracze poszukiwali alternatywnych opcji grania bez wychodzenia z domu. Również oferta legalnych bukmacherów i operatorów hazardowych nieustannie się rozwija, przez co polscy gracze nie muszą korzystać z tego, co oferują im nielegalni operatorzy szarej strefy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz