Priorytetem modernizacja oświetlenia

Fot. UG Teresin
Reklamy

Rosnące koszty zuzycia energii elektrycznej oraz decyzja o zmniejszeniu energochłonności stały sie podstawą do kompleksowej przebudowy wszystkich linii energetycznych na terenie gminy Teresin. Prace rozpoczęły się już w grudniu ubiegłego roku i potrwają do połowy sierpnia tego roku.

 Zaplanowana przebudowa oświetlenia ulicznego w gminie Teresin obejmie wymianę obecnych opraw oświetleniowych na najnowsze w technologii LED. Wykorzystane będą istniejące słupy energetyczne. Dodatkowo zgodnie z audytem efektywności energetycznej oświetlenia, zamontowanych zostanie 405 nowych opraw LED-owych na dostepnych słupach. Obejmą jedynie ulicy Kampinoskiej, gdzie z uwagi na bardzo dobry stan oświetlenia oprawy nie będą wymieniane, a jedynie dostosowane do nowego systemu sterowania.

Zgodnie z planami ma być wprowadzony inteligentny system sterowania oświetleniem, co pozwoli uzyskać duże oszczędności na energii elektrycznej i wrowadzić równomierne doświetlenia gminy. Istniejące obecnie sterowanie polega jedynie na stosowaniu zegarów astronomicznych, a to nie pozwala na inteligentne sterowanie natężeniem oświetlenia, okresowym ściemnianiem i jego redukcją stosownie do pory nocy i pory roku. Wprowadzenie w całości nowoczesnego oświetlenia to zmieni na korzystniejsze korzystanie z energii elektrycznej i bardziej ekonomiczne. W gminie większość oświetlenia się ma oprawy sodowe, a niewielka część rtęciowe o różnych mocach. Jest tylko 12 opraw LED-owych.

Wykonawcą, wybranym w publicznym przetargu została firma SPIE Elbud z Gdańska specjalizująca się w budowie stacji elektroenergetycznych wysokich i najwyższych napięć, linii kablowych i napowietrznych oraz w ich modernizacji i remontów. Przebudowanych w gminie Teresin zostanie 2396 punktów oświetleniowych. Realizowana juz inwestycja doprowadzi do radykalnego obniżenia mocy zainstalowanych urządzeń oświetleniowych oraz energochłonności oświetlenia w przeliczeniu na jeden punkt świetlny. To zaś przełoży się na ograniczenia zużycia energii elektrycznej, a tym samym emisji gazów do atmosfery. Łączna moc źródeł oświetlenia w gminie po modernizacji wyniesie 105,17 kW. Przewidywane roczne zużycie po modernizacji zamknie się w skali 356 MWh na rok. To będzie spadek zużycia energii o 415 MWh rocznie, przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 298,385 ton na rok. Obecna, przed modernizacją moc źródeł oświetlenia sięga 185,94 kW, a roczne zużycie energii elektrycznej 771 MWh.

Inwestycja ta zgodnie z umową ma zakończyć się do 18 sierpnia. Całkowita wymiana oświetlenia na terenie gminy Teresin skalkulowana została na 5 658 000. Gmina Teresin uzyskała na tę inwesttycję dofinansowanie. W własnego budżetu wyłoży jedynie 1 458 000 zł. Dofinansowanie z dotacji z Funduszu Inwestycji Lokalnych wyniesie 1,5 mln zł. Dodatkowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Warszawie udzielił gminie Teresin niskooprocentowanej, umarzalnej w 30 procentach pożyczki w wysokości 2,7 mln zł.

Jak zaznaczył Marek Olechowski, wójt gminy Teresin, zastosowanie nowoczesnych technologii w oswietleniu pozwoli na bardzo duże oszczędności zarówno w ujeciu gminny, jak też indywidualnym mieszkańców. Dzięki sterowaniu oświetleniem LED-owym optymal;izuje się pracę systemu i osiąga nawet 60-procentowe oszczędności w porównaniu do obecnie stosowanych urządzeń.

Jednak bardzo rozległy zakres prac, próby rozruchowe, a także prowadzone prace łączeniowe mogą spowodować krótkotrwałe przerwy w działaniu oświetlenia. Możliwe jest też właczanie oświetlenia w ciągu dnia, co możę zaniepokoić mieszkańców. To jednak konieczność, jaka miosą zmiany. Zyski z moderniacji, jak zapewnia wójt Olechowski odczuje każdy mieszkaniec gminy.

Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz