Parkomaty przejdą do lamusa

fot. Janusz Szostak
Reklamy
Zakład Komunikacji Miejskiej, zarządzający sochaczewską strefą płatnego parkowania, zachęca do korzystania z trzech aplikacji mobilnych, za pośrednictwem których bezpiecznie, wygodnie i bezgotówkowo można wnosić opłaty za postój – bez konieczności korzystania z parkomatów.

Ze swoimi smartfonami prawie się nie rozstajemy, dlatego twórcy aplikacji internetowych starają się jak mogą, by codzienne czynności przeciętny Kowalski mógł wykonywać przy pomocy telefonu. Nie ma szybszego i wygodniejszego sposobu na opłacenie parkingu, niż płatność smartfonem. Nie trzeba rozglądać się za parkomatem, szukać drobnych w portfelu ani zastanawiać się nad planowanym czasem postoju. Wystarczy kilka kliknięć, aby zapomnieć o klasycznych parkomatach.

Aplikacje kompatybilne ze Strefą Płatnego Parkowania w Sochaczewie to: AnyPark, ePARK oraz mPay. Każdą z nich można pobrać za darmo ze sklepów Google Play oraz App Store. Po ich zainstalowaniu należy się zarejestrować, dodając numery rejestracyjne pojazdu lub pojazdów oraz wybrać metodę płatności: BLIK, przedpłacona portmonetka, podpięta karta płatnicza lub karta w elektronicznym portfelu kart MasterPass. Dzięki lokalizacji urządzenia posiadacze aplikacji zawsze będą wiedzieć, w jakiej strefie aktualnie się znajdują  i jaki cennik ich obowiązuje.

Co ważne, użytkownicy apek nie muszą drukować, ani przyklejać żadnych kartek lub naklejek na przednie szyby pojazdów. Jak to działa? Kontrolerzy strefy, po wpisaniu numeru rejestracyjnego zaparkowanego samochodu, sprawdzą w swym terminalu czy dany pojazd ma opłacony postój.
– Korzystanie z aplikacji jest bardzo proste. Na początku podajemy trzy informacje, o mieście, o strefie i pojeździe. Wskazujemy Sochaczew a następnie wybieramy „strefę płatnego parkowania”. To istotne, bo w bazach danych aplikacji są też prywatne płatne parkingi. Na koniec podajemy numer rejestracyjny. Jeśli jeździmy na co dzień kilkoma pojazdami i mamy ich numery zapisane w aplikacji, przed rozpoczęciem parkowania musimy pamiętać o wskazaniu tego konkretnego samochodu, którym właśnie się poruszamy – tłumaczy Beata Furman, dyrektor Zakładu Komunikacji Miejskiej.

Wybór konkretnej aplikacji zależy od preferencji danego użytkownika. Warto jednak wiedzieć o ich kilku funkcjonalnościach.

Jedną z nich jest opcja „Parkuj/Stop”. Posiadają je wszystkie aplikacje. Po zajęciu miejsca postojowego należy kliknąć „Rozpocznij parkowanie” a po powrocie do samochodu nacisnąć „Zakończ parkowanie”. System sam wyliczy należność, jaka zostanie pobrana za rzeczywisty czas parkowania. Nie trzeba się przejmować przekroczeniem wykupionego czasu i samemu decydujemy, kiedy zakończyć postój, chyba, że użytkownik zdecyduje o wykupieniu biletu z limitem czasu.

– To bardzo dobra opcja, pozwalająca na wyliczenie faktycznych opłat za czas pozostawiania auta. Ponadto np. wykupienie rozszerzonej wersja AnyPark+ wskazuje też wolne miejsca w obrębie danej strefy, a w chwili odjazdu z miejsca postojowego przypomina o wciśnięciu przycisku „stop”, aby zakończyć parkowanie – dodaje dyrektor ZKM.

Twórcy AnyPark oferują promocję dla nowych klientów – można otrzymać jednorazowo pierwsze ciągłe trzy godziny parkowania gratis. Z kolei aplikacja mPay oferuje jednorazowo 5 zł na start.

– Warto pamiętać, że aplikacje działają także w innych miastach i mają kilka innych opcji. Na przykład, za ich pośrednictwem można w niektórych miastach elektronicznie kupować bilety komunikacji miejskiej. My również chcielibyśmy w niedalekiej przyszłości wprowadzić to rozwiązanie – mówi Beata Furman.

źródło: UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz