Ograniczenie w szybach

fot.policja
Reklamy

REGION Policjanci podczas sprawdzania stanu technicznego pojazdu mogą też oceniać stan szyb w pojazdach. Chodzi tu przede wszystkich o przyciemniane szyby. Takie mogą bowiem doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze, szczególnie w nocy.

Wielu kierowców decydując się na przyciemnienie szyb w pojeździe po jego zakupie chce poprawić jego wygląd i styl. Nie biorą przy tym pod uwagę tego, że to może wpłynąć na bezpieczeństwo w ruchu drogowym zarówno ich samych, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, przednia szyba w samochodzie powinna zapewniać pełną i wyraźną widoczność bez zniekształcenia obrazu. Tak więc nie może być przyciemniana. Prawo o ruchu drogowym dodaje, że pojazd ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby posiadał pełne pole widzenia kierowcy.

Przednie i przednie – boczne szyby powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 70 procent. Natomiast nie ma ograniczeń w przypadku tylnych szyb.

W przypadku nie przestrzegania ograniczeń i stwierdzenia nieprawidłowości, które ograniczają widoczność. policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu oraz nałożyć mandat karny.

BN

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz