Nowe nabytki już dostępne

WYSZOGRÓD Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej wzbogaciło się w ubiegłym roku o nowe nabytki z przeszłości ziemi wyszogrodzkiej. To plon prowadzonej w 2021 i 2022 roku akcji Misja Skarb, jak też darów od mieszkańców. Można je już oglądać w Muzeum w Wyszogrodzie.

Od 14 grudnia ubiegłego roku do 28 lutego w Muzeum prezentowana jest wystawa czasowa „Zabytki skórzane z warsztatu szewskiego odkrytego na sochaczewskim podzamczu XV-XVII wiek”. Ekspozycję można oglądać w godzinach 10.00 – 16.00. Na wystawie przedstawione są m. in. fragmenty skórzanego obuwia odkryte podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych w 2019 roku na terenie budowy nowego amfiteatru w Sochaczewie.

Na Mazowszu, jak zaznacza Urząd Marszałkowski, ważna jest troska o kulturę, bo to ona buduje nas jako społeczeństwo, czyni wrażliwszymi, ale też uczy i edukuje. Stąd też od lat inwestują w lokalne instytucje kultury, poszerzając ich ofertę i czyniąc je ciekawszymi dla odbiorców.

Obecnie zrobiliśmy kolejne dwa kroki w tym kierunku, przejmując na własność budynek, w których działa Muzeum Wisły Środkowej w Wyszogrodzie, będące filią Muzeum Mazowieckiego w Płocku oraz stary młyn w gminie Baboszewo. Chcemy te miejsca rozwijać. W muzeum w Wyszogrodzie planujemy poszerzyć ekspozycję o kulturze żydowskiej małych sztetli z ziemi wyszogrodzkiej, a w wyremontowanym młynie stworzyć wystawę poświęconą poecie ks. Maciejowi Sarbiewskiemu – mówił Wiesław Raboszuk, wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, pod koniec ubiegłego roku.

W Muzeum w Wyszogrodzie można zobaczyć też niezwykły pamiętnik Halinki P. z dawnej gminy Mąkolin, uczennicy płockiego gimnazjum z czasów I wojny światowej.

Pamiętnik ten odnalazł i przekazał do Muzeum jeden z mieszkańców – Mateusz Sałata. Nabytek ten już jest prezentowany w muzealnych gablotach.

BN

Fot. MWŚiZW

https://www.facebook.com/muzeumwisly/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz