Moc ambitnych planów Stowarzyszenia

FOT. BRUNO FIDRYCH / PLASTERSTUDIO
Reklamy

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej planuje zrealizować w nadchodzącym roku wiele przedsięwzięć, które skierowane będą do szerokiego grona odbiorców. Zarówno mieszkańców gminy Iłów, jak i innych osób, zainteresowanych tematyką proponowanych działań. Pomysłów nam nie brakuje, ale też zapału. Zatem atrakcji szykuje się bardzo wiele.

W roku 2023 przypada 160 rocznica Powstania Styczniowego. Z tej to okazji planujemy przypomnieć to wydarzenie i przybliżyć wyjątkowe postacie, bohaterów Powstania Styczniowego pochodzących z Ziemi Iłowskiej. To Aleksander Karłowski, uczestnik Powstania Styczniowego oraz Aleksander Sochaczewski, malarz zaangażowany w działalność wspierającą powstańców, zesłany z tego powodu na Syberię. Jest on autorem ponad stu obrazów, na których w większości przedstawiony jest los zesłańców, którzy podobnie jak on przeszli straszliwą drogę. Aleksander Sochaczewski to również autor nowel. I tę właśnie twórczość pragniemy przedstawić szerokiemu kręgowi społeczeństwa, obok oczywiście jego dzieł malarskich.

Jak co roku, tak i w 2023 roku będziemy współorganizować festyn z okazji Dnia Dziecka. Formuła tej imprezy polega na tym, aby była to atrakcja zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Dlatego przygotowania idą w kierunku wielotorowym. Jest to już sprawdzona forma i będzie w przyszłym roku kontynuowana.

Tradycyjnie, od wielu lat w pierwszą sobotę września w gospodarstwie agroturystycznym naszego prezesa Andrzeja Ciołkowskiego, organizowany będzie Olenderfestiwal. To duża impreza plenerowa, na której można będzie zobaczyć wytwory rzemiosła, gdzie zaprezentowany będzie   kunszt przedstawicieli ginących zawodów. Będą też występy wielu kapel i zespołów folklorystycznych. Nie zabraknie tradycyjnej kuchni, a dla chętnych będzie zabawa na dechach. Od wielu lat patronat nad tym wydarzeniem obejmuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Od 2006 roku Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej jest też organizatorem uroczystości z okazji Święta Niepodległości w Iłowie. Tak będzie także w nadchodzącym roku. W przeddzień Święta Niepodległości spotkamy się przed Kolumną Niepodległości, gdzie po Apelu Poległych złożone zostaną kwiaty, a następnie odbędzie się uroczysty koncert w hołdzie Niepodległej.

Jednak najważniejszym w tym roku są obchody powstania Iłowa. Trwają intensywne przygotowania do wielkiej rocznicy – 800-lecia jego istnienia. Jesteśmy niezwykle dumni, że nasza miejscowość ma już tyle lat. Iłów jest starszy nawet od naszej stolicy – Warszawy. I co ważne, a o czym wielu nie pamięta – Iłów w latach 1506 – 1870 i miał status miasta. Było to prywatne miasto szlacheckie. Stracił prawa miejskie w czasie zaborów. To wszystko tym bardziej zobowiązuje nas do godnego przygotowania i przebiegu uroczystości upamiętniającej tę wielka rocznicę od założenia miasta. Będziemy na bieżąco informować o podejmowanych przez nas przedsięwzięciach związanych z tym wydarzeniem. Mamy nadzieję, że mieszkańcy czynnie włączą się w obchody, że będzie to wielkie święto naszej społeczności.

Już teraz zapraszamy do udziału w organizowanych przedsięwzięciach i uroczystościach.

Wanda Dragan, członek Zarządu Stowarzyszenia

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz