Magiczny świat kolorów

Fot. Bogumiła Nowak

Pierwszy w tym roku wernisaż malarstwa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sochaczewie odbył się w poniedziałek, 16 stycznia. Z nowym rokiem zaproponowano wystawę „Dwa życia”, pełną energetycznych, gorących kolorów, które na tle szaro – burej tegorocznej zimy rozgrzewają każdego, kto przyjdzie zobaczyć tę ekspozycję. Prezetowane jest malarstwo Bożeny Ozgi – Morawskiej ze Skierniewic.

Wernisaż malarstwa, jak zwykle przyciągnął środowisko plastyczne z Sochaczewa i okolic, zaciekawione nową prozycją artystyczną oraz mieszkańców, choć pora, jak na dzień roboczy była dość wczesna. Wystawę prac otworzyła Barbara Bronicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie. Obecna była też Joanna Niewiadomska – Kocik, sekretarz Urzędu Miejskiego w Sochaczewie i od lat wielka pasjonaltka sztuki, która przekazała życvzenia od burmistrza Sochavczewa.

Niestety z przyczyn zdrowotnych nie pojawiła się Bożena Ozga – Morawska, autorka wystawy „Dwa życia”, która jest ciężko chora. Na wernisażu reprezentował ją mąż – Marian Jan Grochowski, w sposób ciepły i niezwykle emocjonalny opowiadający o dokonaniach malarki i jej zmaganiach z chorobą, walką o dalsze tworzenie tych wspaniałych wizji.

Bożena Ozga – Morawska pochodzi z Podkarpacia, ale swoje artystyczne życie związała ze Skierniewicami. Jest absolwentką wychowania plastycznego Akademii Pedagogicznej w Krakowie ze specjalizacją malarstwo. W 1992 roku ukończyła studia podyplomowe w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a trzy lata później dwuletnie studia z filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Pełniła także funkcję doradcy metodycznego ds. edukacji plastycznej w Skierniewicach. Z jej inicjatywy powstała tam Galeria dla Dzieci i Młodzieży „Kreska”, w której pracowała z utalentowanymi plastycznie dziećmi i młodzieżą.

Artystka zorganizowała wiele ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, wystaw i plenerów. Wystawiała swoje prace głównie w kraju, ale także w Niemczech i we Francji. Bożena Ozga – Michalska uprawia malarstwo olejne, pastelowe i grafikę. Tematem jej prac są głównie kwiaty, kobiety i pejzaże. Artystka w Galerii BWA w Skierniewicach prezentowała kilkakrotnie swoje prace olejne i akrylowe. Były to różnego rodzaju impresje, głównie postacie kobiet, które ukazane są ekspresyjnie, w formie półabstrakcyjnej lub nawet syntetycznej, silnie oddziałują na widza.

W 2020 roku w czasie pandemii jej wystawę „Powiew wiosny” można było oglądać po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym w Akademii Twórczości w Skierniewicach. Patronem wystawy był dr Janos Tischler, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Bożenę Ozgę – Morawską uhonorowano Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Za swoją pracę dydaktyczno-wychowawczą otrzymała dwie nagrody Ministra Kultury i Sztuki. W 2002 roku artystka otrzymała od Prymasa Polski medal pamiątkowy. Natomiast w 2016 roku prezydent RP nadał jej Złoty Krzyż Zasługi, a dwa lata później uhonorowano ją medalem Pro Patria, przyznawanym m. in. za kultywowanie pamięci o walce o niepodległość. Bożena Ozga – Morawska w 2019 roku otrzymała brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” od ministra kultury.

Obrazy malarki przyciągają wzrok zdecydowaną, żywą kolorystyką, którą równoważy prostota formy. Duchowo dzieła Bożeny Ozgi – Morawskiej są bliskie w formie stosowanej przez abstrakcjonistów, głównie dziełom Picassa. Ta sama skrótowość w przedstawieniu ludzkiej sylwetki i ta sama dynamika. Prace artystki można oglądać do końca lutego codziennie w godzinach pracy biblioteki. Warto obejrzeć, gdyż może to być już ostatnia tak duża wystawa tej malarki.

Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz