Coraz mniej kopciuchów

fot. pixabay
Po 2,5 mln złotych dotacji sięgnęli mieszkańcy Sochaczewa w ramach programu „Czyste Powietrze”. Dzięki niemu zlikwidowano kilkaset kopciuchów, przybyło nam pomp ciepła i instalacji produkujących prąd ze słońca.

Jak podaje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, od uruchomienia programu we wrześniu 2018 roku do końca grudnia minionego roku mieszkańcy Sochaczewa złożyli 546 wniosków o dofinansowanie.

2,5 mln już wypłacono
– Fundusz zawarł 470 umów o przyznaniu dotacji, zrealizowano 220 przedsięwzięć, a łącznie beneficjentom wypłacono 2,5 mln zł dotacji. To bardzo duża kwota i kilkaset starych, nieefektywnych pieców na węgiel mniej w naszej najbliższej okolicy – mówi Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM, Agnieszka Tomaszewska.

„Czyste Powietrze” to rządowy program pomagający w likwidacji kopciuchów, ociepleniu domów, promujący ekologiczne źródła ogrzewania takie jak pompy ciepła i fotowoltaika. Z przyznanej dotacji można sfinansować ocieplenie ścian budynku, stropu nad ogrzewanymi pomieszczeniami, a nawet wymianę okien i drzwi (w tym garażowych), oczywiście jeśli zapewniają określoną izolacyjność termiczną. Z programu mogą korzystać tylko osoby indywidualne, właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych.

Nawet 135 tys. wsparcia
Dotację z „Czystego Powietrza” można otrzymać na audyt energetyczny, projekty techniczne i ekspertyzy. Potem można pokryć dużą część kosztów poniesionych na podłączenie domu do sieci CO, montaż pompy ciepła, kotła gazowego, olejowego, zgazowującego drewno, montaż ogrzewania elektrycznego, wymianę instalacji centralnego ogrzewania, wykonanie wentylacji z odzyskiem ciepła lub instalacji fotowoltaicznej.
Beneficjentów programu podzielono na trzy grupy, w zależności od dochodu. Im niższe, tym dotacja większa.

– Po ostatniej zmianie zasad do podstawowego poziomu dofinansowania kwalifikują się mieszkańcy o rocznym dochodzie do 135 tys. zł. Z podwyższonego poziomu dofinansowania skorzystają osoby, w których rodzinach przeciętny miesięczny dochód nie przekracza 1894 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych lub 2651 zł w jednoosobowych. Na najwyższy poziom dofinansowania mogą liczyć osoby z miesięcznym dochodem na osobę nie przekraczającym 1090 zł w gospodarstwach wieloosobowych lub 1526 zł w jednoosobowych – mówi Agnieszka Tomaszewska.

Premia za kompleksową termomodernizację
Ostatnia zmiana programu weszła w życie 1 stycznia. Od tego dnia z „Czystego Powietrza” można uzyskać od kilkudziesięciu do nawet 135 tys. zł wsparcia.

–  Osoby z podstawowego poziomu dofinansowania, gdy kopciucha zamieniają na pompę ciepła lub pompę typu powietrze-woda, mogą liczyć na maksymalnie 35 tys. dopłaty, albo 41 tys., gdy ogrzewanie będzie wspomagane instalacją fotowoltaiczną. Osoby o nieco niższych dochodach, z grupy podwyższonego poziomu dofinansowania, za te same prace otrzymają maksymalny zwrot odpowiednio do 50 lub 59 tys. zł. Gdy stary piec zamienia na pompę ciepła osoba o najniższych dochodach, otrzyma do 70 tys., lub 79 tys., gdy pompę wspomaga fotowoltaika – wylicza naczelnik.

„Czyste Powietrze” premiuje także kompleksową termomodernizację domów, czyli ocieplenie przegród budowlanych takich jak ściany i stropy, wymianę okien, drzwi zewnętrznych i bram garażowych. W takim przypadku łączna dotacja może wynosić do 66 tys. zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do 99 tys. zł dla podwyższonego oraz do 135 tys. zł dla najwyższego. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.portal.wfosigw.pl.

Zapytaj w punkcie konsultacyjnym
Od czterech lat w Wydziale Ochrony Środowiska działa punkt konsultacyjny „Czystego powietrza”. Mieści się w ratuszu, przy ul. 1 Maja 16. Informacje i wyjaśnienia udzielane są osobiście w urzędzie, telefonicznie pod numerem: 862-22-35 wew. 337, 391 i 397 oraz drogą elektroniczną (srodowisko@sochaczew.pl).

– Pomagamy wypełniać wnioski, udzielamy informacji o tym, jakie dokumenty należy zgromadzić. Wniosek do programu można złożyć samodzielnie, korzystając z profilu zaufanego e-PUAP. Jeżeli ktoś nie korzysta z takich narzędzi, może w naszym punkcie złożyć wniosek w wersji papierowej, a my wyślemy dokumenty do funduszu. Pomagamy także na etapie rozliczenia wykonanego przedsięwzięcia czyli składania wniosku o płatność – zapewnia Agnieszka Tomaszewska.

(daw)/UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz