CHOPIN I IWASZKIEWICZ WCIĄŻ WYSOKO  

fot. Jerzy Szostak
Reklamy

Znane są już wyniki Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2021, przygotowanego przez miesięcznik Perspektywy. Ranking prezentuje najlepsze licea i technika w Polsce. Wśród najlepszych szkół w Polsce znalazły się również placówki z naszego powiatu.

W tegorocznym, już 25 rankingu „Perspektyw” wzięto pod uwagę dane z 1360 liceów ogólnokształcących   – spośród 2200 w kraju i 1185 techników – spośród 1745 w kraju, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2022 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów/techników.

Najlepszym liceum w Polsce okazało się XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Na drugim miejscu znalazło się V LO im. Augusta Witkowskiego z Krakowa a trzecie przypadło po raz kolejny XIII LO z Szczecina, który od lat znajduje się w czołówce najlepszych szkól w Polsce.

Z kolei na Mazowszu za najlepsze licea uznano: XIV LO im. Stanisława Staszica -Warszawa, IX LO im. Klementyny Hoffmanowej – Warszawa, oraz XXVII LO im. Tadeusza Czackiego – Warszawa. Dodajmy, że warszawskiej szkoły zajęły 18 pierwszych miejsc

Także w kategorii technika Warszawa okazał się najlepsza, nie tylko na Mazowszu ale i w kraju. Pierwsze miejsce w tegorocznym rankingu techników zajęło warszawskie Technikum Mechatroniczne nr 1 (ZSLiT nr 1), które wyprzedziło Technikum Łączności nr 14 im. Obr. PP z Gdańska i Technikum Elektroniczne im. Obr. Lublina 1939 r. z Lublina.

Także na Mazowszu szkoły z stolicy zajęły trzy pierwsze lokat. Najlepszym technikum w województwie okazało się Technikum Mechatroniczne nr 1 (ZSLiT nr 1) – Warszawa, które wyprzedziło   Technikum nr 9 Lotnicze im. Bohaterów Narwiku – Warszawa oraz Technikum Archit.-Budowlane im. St. Noakowskiego – Warszawa.

Jak na tym tle wypadły licea i technika z terenu powiatu sochaczewskiego? Po pierwsze niespodzianką jest to w tegorocznym zestawienie nie pojawiło się   PLO Sióstr Niepokalanek im. Matki Bożej Częstochowskiej w Szymanowie, które od lat należało do najlepszy zarówno w kraju jak i na Mazowszu.

W rankingu znalazło się natomiast LO im. Fryderyka Chopina. W tym roku liceum   awansowało o 70 miejsc w zestawieniu krajowym i znalazło się na 310 pozycja. Dodajmy że w ubiegłym roku było to 380 miejsce, a w po poprzednich latach odpowiednio 258 i 218.

Z kolei w rankingu najlepszych szkół województwa mazowieckie Chopin zajął 82 pozycję, co jest także awansem, ponieważ w 2022 szkolą zajmowała 89 lokatę.

Z pozostałymi liceami z terenu powiatu sochaczewskiego ocenianymi w tym roku przez Perspektywy nie było już tak dobrze. Żadne z nich mnie znało się w rankingu krajowym. Natomiast w zestawieniu szkół mazowieckich na 233 miejscu uplasowało się Liceum z ZS CKP, LO z ZS RCKU znalazło się na 252 pozycji a LO z ZS im. J. Iwaszkiewicza) na 253 miejscu.

Iwaszkiewicz powetował sobie tą stratę w rankingu techników. W zestawieniu krajowym znalazł się na 195 pozycji, a na Mazowszu jest to 29 miejsce. W pierwszej setce mazowiecki szkół znalazł się także Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Bohaterów Walk nad Bzurą 1939 r. – 70 miejsce, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego im. Ignacego Garbolewskiego – 99 miejscu. Natomiast poza pierwszą setką znalazł się ZS im. Prymasa Tysiąclecia kardynała  Stefana  Wyszyńskiego – 138 miejsce.

Jerzy Szostak

fot. Jerzy Szostak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz