Chemia techniczna

Reklamy

Chemia techniczna określa produkty, który przeznaczone są do określonego i ścisłego zastosowania, dzięki specyficznemu składowi. Profesjonalna chemia będzie zatem niezbędna w działalności fabryk, przemysłu i warsztatów. Dowiedz się zatem jakie są różnice pomiędzy chemią techniczną i przemysłową i co dokładnie kryje się pod tymi pojęciami.

Definicja chemii technicznej

Chemia profesjonalna to przede wszystkim preparaty, które używane są do prawidłowego funkcjonowania maszyn i urządzeń. Produkty te używa się do m.in. czyszczenia, ochrony, konserwacji, uszczelniania, zmywania. Niemniej jednak, aby ich działania było prawidłowe i skuteczne, chemia ta musi mieć odpowiedni skład – bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i maszyn. Produkty przede wszystkim, dla bezpieczeństwa życia ludzkiego, nie mogą mieć w składzie niebezpiecznych metali ciężkich i środków rakotwórczych – powoduje to możliwość wykorzystania ich w zakładach produkcyjnych, gdzie chemia ma styczność z ludźmi.

Wykorzystanie chemii technicznej

Chemia dla przemysłu jest ogólnym określeniem. Niemniej jednak, jest ona używana przez firmy z sektora produkcyjnego, wydobywczego i energetycznego. Przedsiębiorstwa motoryzacyjne i elektroniczne również często sięgają po chemię techniczną. Chemia przemysłowa jest też obecna w mniejszych firmach, których maszyny wymagają obecności odpowiednich środków, aby sprawnie funkcjonowały.

Warto podkreślić, że chemia techniczna, przede wszystkim, w dużych przedsiębiorstwach wykorzystywana jest regularnie. Dlatego też, hurtownia chemii przemysłowej oferuje korzystne ceny, ze względu na zakup preparatów w dużych ilościach.

Chemia techniczna przeznaczona jest do szczegółowo określonych zadań, dlatego też musi charakteryzować się odpowiednim składem. Producent chemii przemysłowej zatem będzie odgrywał kluczową rolę w bezpieczeństwie produktów dla ludzkiego zdrowia i życia.

Gdzie najczęściej jest wykorzystywana chemia techniczna?

Chemia techniczna wykorzystywana jest w szeroko pojętym przemyśle. Niemniej jednak, spotykamy się z nią w branży:

  • Tworzyw sztucznych,
  • Budownictwa,
  • Odczynników chemicznych,

Czy chemia techniczna jest ważna?

Chemia techniczna stosowana jest w celu utrzymania odpowiedniego funkcjonowania maszyn przemysłowych. I tak też, produkty te są stosowane m.in. do uszczelniania czy regeneracji maszyn. Wysokiej jakości produkty pomogą zoptymalizować niepotrzebne awarie, a tym samym firma nie poniesie niepotrzebnych strat. Warto podkreślić również, że chemia techniczna to także środki czyszczące, konserwujące, klejące, smarujące, myjące. Dlatego też, producenci w swojej ofercie oferują przede wszystkim zmywacze, taśmy, pasty, kleje, smary, oleje, rozpuszczalniki, odrdzewiacze. Podsumowując, chemia przemysłowa będzie ważną dziedziną ogółu przemysłu, która będzie miała ogromny wpływ na jakość i wydajność procesu produkcji – pozwoli ona bowiem na osiągnięcie optymalizacji wydajności pracy urządzeń mechanicznych i ochronę urządzeń, które narażone są na wysoką i obciążającą eksploatację.

Warto zaznaczyć, że chemia techniczna powinna przestrzegać surowych norm na wszystkich etapach badań, rozwoju i produkcji. Dlatego też najlepszymi środkami chemicznymi będą te, który nie zawierają metali ciężkich, chloru, składników szkodliwych dla warstwy ozonowej jal CFC, HCFC, składników rakotwórczych, środków powierzchniowo czynnych na bazie etoksylowego nonylofenolu. Niemniej jednak, produkty te powinny:

  • zawierać doskonałe właściwości czyszczące,
  • być ekonomiczne,
  • mieć słaby zapach

Chemia techniczna, a chemia przemysłowa

Chemia przemysłowa określana jest również jako chemia profesjonalna, jest działem chemii, który zajmuje się hurtowym wytwarzaniem chemicznych substancji. Dział ten łączy w sobie elementy fizyki, czasem inżynierii oraz technologii chemicznej. Z kolei, chemia techniczna, to wszystkie produkty, których celem jest pomoc w zachowaniu sprawnego funkcjonowania maszyn. Chemia techniczna umożliwia zatem prawidłową i sprawną konserwację i naprawę. Nie należy zatem mylić tych dwóch pojęć.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz