Centrum z salą o światowej akustyce

Reklamy
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina ogłosił przetarg na budowę Międzynarodowego Centrum Muzyki w Żelazowej Woli. Na wielofunkcyjny obiekt złożą się m.in. sala koncertowa na 650 miejsc z zapleczem, sale konferencyjne, studio nagrań, pomieszczenia biurowe, parking podziemny.
Na oferty firm zainteresowanych realizacją tego projektu NIFC czeka do połowy stycznia.

Jak czytamy w dokumentacji technicznej, obiekt podzielono na strefy. Od strony zachodniej powstanie duża sala koncertowa wraz z foyer i głównym wejściem, dalej sala kameralna, sale ćwiczeń, sala konferencyjna, sale edukacyjne, lokal gastronomiczny oraz biura. Centrum ma składać się z pięciu kondygnacji, w tym jednej podziemnej z parkingiem na 68 samochodów (2400 m2).

Obiekt powstanie na działkach przylegających do Utraty od strony parku, a nowy budynek rozciągnie wzdłuż parku, co pozwoli oglądać go z każdej strefy. Projekt mocno stawia na zieleń, dlatego przebudowana zostanie także przestrzeń między parkiem a centrum. Inwestor stawia na konstrukcję żelbetową, której lekkości mają nadać nowoczesne materiały wykończeniowe, szklana fasada i świetliki dachowe.

Centrum ma mieć powierzchnię użytkową ponad 15 tys. m2. O skali projektu świadczą liczby: długość budynku 180 metrów, szerokość elewacji 50 m, wysokość ponad 19 metrów. Centrum to przede wszystkim przestronna sala koncertowa z widownią na 650 miejsc o powierzchni 580 m2 i balkonem (219 m2). Kulisy za sceną zajmą 250 m2, magazyn instrumentów 230 m, główne foyer aż 2000 m2.  Centrum zaoferuje artystom siedem przestronnych garderób (25-44m2). Działalność centrum ma wspierać sala kameralna (212 m2), konferencyjna (195 m2), bankietowa (154 m2) i lokal usługowi (205 m2). Oczywiście cały gmach zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

NIFC bardzo mocno podkreśla w opublikowanej dokumentacji, że wybrany w przetargu wykonawca ma doprojektować i dostosować dużą salę koncertową tak, aby uzyskać akustykę na najwyższym poziomie. Wymaga od potencjalnego zwycięzcy przetargu, by dysponował światowej klasy ekspertami o odpowiednich, potwierdzonych kwalifikacjach.

Dodajmy, że konkurs na projekt centrum wygrała pracownia Stelmach i Partnerzy. Wizualizacje pochodzą z jej opracowań.

daw/UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz