Bezdomny kłopot do rozwiązania

fot.pixabay

Problem wałęsających się, bezdomnych zwierząt dotyka wszystkie gminy powiatu sochaczewskiego. Nie inaczej jest na terenie gminy Teresin, gdzie nie brakuje bezpańskich psów i kotów. Władze samorządowe opracowały specjalne procedury zajęcia się nimi i zabezpieczenia im opieki. Co roku uchwała dotycząca opieki nad bezdomnymi zwierzętami i zasadom zapobiegania ich bezdomności jest aktualizowana, a koszty tego zadania weryfikowane do aktualnie obowiązujących.

Zajęcie się bezpańskimi zwierzętami to nie tylko kwestia empatii, ale też bezpieczeństwa, świadczy także o kulturze społeczeństwa. Pozbawione domu psy i koty dziczeją i stają się groźne, ponieważ atakują inne zwierzęta, czasami także ludzi. Traktowanie zwierząt bezdusznie i zabijanie ich to brak szacunku dla przyrody. Na szczęście coraz więcej osób rozumie to, że pies czy kot to nie maskotka, ale istota, która podobnie do człowieka czuje i cierpi w przypadku bezdomności.

Gmina Teresin opracowała specjalne procedury w przypadku znalezienia bezdomnego zwierzęcia, które uległo wypadkowi drogowemu. Jak zaznaczono zgłoszenia z terenu gminy Teresin przyjmuje tylko i wyłącznie urząd gminy pod nr (46) 864 25 62 lub 864 25 31 albo osobiście w urzędzie od poniedziałku do środy godzinach od 8.00 do 16.00, a w czwartki i piątki od 7.00 do 15.00.

Przy zgłaszaniu należy podać w miarę możliwości miejsce przebywania zwierzęcia. Warto też pamiętać, że urząd gminy nie przyjmuje zgłoszeń anonimowych, a to dlatego, by uniknąć żartownisiów dzwoniących dla zabawy. Po godzinach pracy urzędu, w dni świąteczne i wolne od pracy kontakt tylko w sprawach nagłych należy zgłaszać bezpośrednio pod nr – 693 691 963 do firmy Tomvet – Psiakowo s.c. Jolanta i Tomasz Wojciechowscy w Łowiczu, która prowadzi Schronisko Psiakowo i spółka w Piotrowicach, a z którą Urząd Gminy w Teresinie podpisaną umowę dotyczącą opieki nad bezpańskimi zwierzętami. Przypadki nagłe to m. in. te dotyczące chorych zwierząt, które są zagrożeniem dla człowieka lub rannych w wypadkach drogowych, w tym też dzikich.

Jednocześnie urząd gminy przypomina, że mieszkańcy mogą korzystać całodobowo z Przychodni Weterynaryjnej Vetplanet znajdującej się w Rozlazłowie, która przyjmuje zwierzęta po wypadkach drogowych i z którą gmina podpisała umowę na finansowanie usług medycznych. Kontakt z przychodnią pod nr 602 616 962, 600 340 557. Warto przy tym pamiętać, że koszty leczenia poszkodowanych zwierząt z innej przychodni weterynaryjnej nie będą honorowane przez urząd.

Gmina stara się wspierać swoich mieszkańców w opiece medycznej nad czworonogami. Właściciel psa lub kota może uzyskać dofinansowanie w wysokości 50 procent wartości zabiegu na wykonanie kastracji lub sterylizacji zwierząt domowych. Jednak tylko jednego zwierzęcia rocznie. Można też ubiegać się o sfinansowanie w połowie kosztów eutanazji miotu kociąt lub szczeniąt oraz przy usłudze oznakowania psa. To pozwala w przypadku kradzieży szybciej ustalić do kogo zwierzę należy, nawet gdy złodziej zadba o to by zmienić ich wygląd nie do poznania. W celu uzyskania tych usług należy zgłaszać się do referatu mienia i Środowiska w Urzędzie Gminy w Teresinie, która wydaje na nie zlecenie do przychodni weterynaryjnej.

Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz