Znaczący skok w zestawieniu

Dziennik „Rzeczpospolita” opublikował Ranking Samorządów 2022. Sochaczew w kategorii gmin miejskich uplasował się na wysokiej 52 pozycji w gronie blisko 900 samorządów w kraju.

To 18. edycja bezpłatnego i niezależnego zestawiania przygotowywanego przez jeden z głównych opiniotwórczych tytułów prasy codziennej w kraju. Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” obejmuje wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu w Polsce. Źródłem danych podlegających ocenie są informacje udostępniane m.in. przez Główny Urząd Statystyczny i Ministerstwo Finansów. Kapitułą konkursową od lat kieruje były premier, prof. Jerzy Buzek.

Kryteria oceny obejmowały około 50 wskaźników dotyczących m.in.: zdolności samorządu do zwiększania dochodów własnych i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, efektywności zarządzania finansami czy te dotyczące budowy potencjału rozwojowego. W kwestiach społecznych oceniane były obszary działalności samorządów, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców oraz budowę tzw. społeczeństwa obywatelskiego. Brano tu pod uwagą „twarde” dane o wydatkach samorządu (m.in. na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu i rekreacji, transportu publicznego) jak i mierzalne efekty tych wydatków (np. miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach). Pozycja w rankingu była również uzależniona od nacisku kładzionego na kwestie związane z ochroną środowiska i jakości zarządzania samym urzędem –  procesem uchwałodawczym oraz poziomem współpracy między samorządami.

W kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich Sochaczew zajął 52 miejsce w gronie 881 samorządów. To znaczący awans w zestawieniu.

Dla porównania z innymi okolicznymi miastami Sochaczew wyprzedziły m.in.: Mszczonów (3 miejsce), Grodzisk Mazowiecki (7) i Ożarów Mazowiecki (11). Słabszą ocenę w najnowszym rankingu zdobyły za to m.in.: Pruszków (54), Błonie (62), Łowicz (263) czy Żyrardów (462). Pełne zestawienie jest dostępne na stronie internetowej: rankingsamorzadow.rp.pl.

Zdaniem burmistrza Piotra Osieckiego

Ranking w kompleksowy sposób ocenia jakość życia w  mieście, dostęp do usług publicznych, kultury, edukacji, ale też kondycję finansową samorządu i jak widać, wbrew temu co wieszczą od lat radni opozycji, sprawy miasta idą w dobrym kierunku. Nie toniemy, ale rozwijamy się. Nasza pozycja w rankingu znacząco wzrosła mimo covidu, inflacji, nakładaniu na samorządy nowych zadań. To dzięki pracowitości sochaczewian możemy inwestować w drogi i szkoły, w aktywność seniorów, ofertę sportową i rekreacyjną. 52 miejsce w kraju to też zasługa całej samorządowej rodziny – pracowników oświaty, jednostek kultury, sportu, pomocy społecznej i zakładów komunalnych.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz