Umowa z uniwersytetem

Reklamy

KAMPINOS Pomiędzy Mirosławem Markowskim, dyrektorem Kampinoskiego Parku Narodowego, a prof. Bartoszem Kontnym, dziekanem Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, 22 listopada podpisane zostało porozumienie o współpracy.

Przewiduje ono współpracę naukową, wspieranie działalności dydaktycznej oraz popularyzację i promocję wspólnych przedsięwzięć. Przedstawiciele obu placówek zdecydowali się na to rozwiązanie po wspólnie przeprowadzonych w 2021 roku badaniach archeologicznych w Pruszkowie na południowym skraju Puszczy Kampinoskiej. Badania prowadzili naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego.

W okolicach Zaborowa prace archeologiczne potwierdziły, że tereny te były zamieszkane i eksploatowane gospodarczo od II wieku p.n.e. do IV wieku n.e., jak również pomiędzy X a XIII wiekiem.

W miejscach wykopalisk odkryto m.in. groby, dymarki, jamy gospodarcze oraz sporą ilość ceramiki, narzędzia, ozdoby, części strojów, w tym importowane artykuły z terenów Cesarstwa Rzymskiego. Dodatkowo pozyskano cenne informacje dotyczące dawnej fauny i flory. Pierwszym celem badawczym, jaki zaznaczono w zawartym porozumieniu, ma być lepsze poznanie dawnego klimatu i środowiska naturalnego puszczy oraz wpływu człowieka na krajobraz i szatę roślinną. Prace te na pewno wzbogacą dorobek naukowy obu instytucji.

BN

Fot. Adam Cieśliński (KPN)

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz