Śnieżyca ruszyła z impetem

Fot. Pixabay

POWIAT Meteorolodzy w najbliższych dniach zapowiadają atak zimy. Pierwsze opady śniegu zaczynają już dawać się nam we znaki i podróż w takiej aurze staje się czasem prawdziwym wyzwaniem.

W związku z tym policja apeluje o zwrócenie uwagi na utrudnienia w drodze i przestrzeganie zasad ruchu drogowego, by uniknąć kolizji i wypadków. Do apeli przyłącza się Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zalecając dobre przygotowanie się przed wyjazdem na trasę.

Przede wszystkim przed ruszeniem w drogę trzeba sprawdzić stan opon samochodu. Tu już nie ma opcji i trzeba w końcu wymienić opony letnie na zimowe, by uniknąć zagrożenia w czasie jazdy samochodem.

Należy też zatankować samochód, jeśli planowany jest dalszy wyjazd, by nie zostać zaskoczonym z dala od stacji paliw. Te choć są praktycznie co krok, to jednak samochód może stanąć w większej odległości od dystrybutorów paliwa i nie będzie jak się ruszyć. Trzeba też pamiętać by uzupełnić płyn do szyb oraz sprawdzić akumulator. Tu zalecane jest też wzięcie ze sobą ładowarki samochodowej i przewodów do rozruchu silnika.

Ważnym jest ponadto naładowanie do pełna telefonu komórkowego, gdyż w razie awarii i przy zawiei śnieżnej to jedyna opcja by szybko wezwać pomoc drogową, która ściągnie z trasy. Zarówno policja, jak i RCB zaleca by na drogę zabrać z sobą termos z gorącą kawą lub herbatą, ciepłe ubrania na wypadek nieplanowanego postoju w sinym polu oraz sprzęt do odśnieżania – to gdyby kierowca zakopał się w śnieżnej zaspie. Jak zauważa policja w czasie zawiei śnieżnej trzeba być przygotowanym na najgorsze.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz