Śmiertelne potrącenie na przejściu dla pieszych

fot.pixabay, podgladowe
Reklamy
Policjanci pod nadzorem prokuratora ustalają dokładne przyczyny i okoliczności śmiertelnego wypadku drogowego do którego doszło w ubiegły piątek, późnym wieczorem. Mężczyzna, który wszedł na nieoświetlone przejście dla pieszych został potrącony przez volkswagena. Niestety, pomimo podjętej reanimacji nie udało się uratować jego życia.
Informacja o wypadku w Wójtówce wpłynęła do sochaczewskiej komendy w ubiegły piątek około godziny 21.40.

Z wstępnych ustaleń wynika, że 38-letni mężczyzna został potrącony przez volkswagena, gdy wszedł na nieoświetlone przejście dla pieszych znajdujące poza obszarem zabudowanym. Niestety, mimo podjętej akcji reanimacyjnej nie udało się uratować życia pieszego.

Badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykazało, że kierowca volkswagena był trzeźwy. Pobrano mu krew do badań na obecność środków działających podobnie do alkoholu.

Na miejscu zdarzenia pracowali policjanci, którzy wykonywali czynności pod nadzorem prokuratora. Ruch na drodze krajowej nr 92 odbywał się wahadłowo. Trwa ustalanie dokładnych przyczyn i okoliczności zdarzenia.

Policjanci przypominają o odblaskach!

Pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Niektórzy piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że auta nie da się zatrzymać w miejscu. Nie pamiętają również o tym, że mogą być praktycznie niewidoczni dla kierowców.

Kiedyś przepisy nakładały obowiązek noszenia odblasków przez osoby do 15 roku życia. Od kilku lat każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze, które zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

asp. Agnieszka Dzik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz