Przedłużyli zerowy VAT na żywność

fot.pixabay
Reklamy

W ubiegłym tygodniu rząd zdecydował o przedłużeniu obniżonej stawki VAT na produkty żywnościowe. Zerowa stawka VAT na żywność będzie nadal obowiązywała od 1 stycznia 2023 do połowy roku. Dotychczas, dzięki temu rozwiązaniu, w portfelach Polaków zostało ponad 7,6 mld złotych. Obniżanie podatków to tylko jedno z wielu działań osłonowych podjętych przez rząd.

Trwający kryzys światowy, który jest wielkim wyzwaniem, musi być zwalczony metodami prospołecznymi. W to wierzymy. To jest nasze credo, polityka społeczna musi być utrzymana, działania osłonowe muszą osłonić tych, których mniej stać na walkę z inflacją – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Należy dodać, że w Polsce, dzięki obniżeniu stawki VAT na żywność z 5 procent do 0 procent w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, w portfelach Polaków zostało łącznie ponad 7,6 miliarda złotych (od 1 lutego 2022 roku). Jak podkreśla premier Morawiecki, utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność w 2023 roku będzie miało również realny wpływ na średnioroczny wskaźnik inflacji.

W zeszłym roku zaciągnęliśmy hamulec tym rozpędzonym cenom. Widziałem wiele z analiz, z których wynikało, że obniżyliśmy w ten sposób maksymalny szczyt inflacji o 3 do 4 punktów procentowych, czyli jeśli ona dzisiaj jest między 17-18 procent, byłaby 21-22 procent – zaznaczył szef rządu.

Przypomnijmy, że Rządowa Tarcza Antyinflacyjna to tylko jeden z elementów walki z kryzysem i inflacją. Obecnie działania rządu skupione są na cenie energii i jej nośników, bo to ona jest swego rodzaju matką wszystkich kosztów. Wysokie ceny energii przekładają się na koszty produkcji i na koszty usług, co skutkuje wyższymi cenami. Dlatego wprowadził:

Tarczę Antyinflacyjną – obniżka podatków na wiele produktów, w tym na energię;

Tarczę Energetyczną – dodatki i rekompensaty do zakupów surowców energetycznych;

Tarczę Solidarnościową – obniżenie i zamrożenie cen energii elektrycznej.

Aby dowiedzieć się więcej szczegółów o działaniach osłonowych podjętych przez rząd, wejdź na chronimyrodziny.gov.pl.

https://www.gov.pl/opr.dot

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz