Nowy budżet gotowy

Reklamy

SOCHACZEW Do sochaczewskich radnych przesłano już projekt budżetu miasta na 2023 rok. Dochody samorządu oszacowano na 183,6 mln, a na inwestycje przeznaczono 22,3 mln zł. Uchwała budżetowa będzie rozpatrywana na sesji rady miasta jeszcze przed Bożym Narodzeniem.
Zgodnie z przepisami, prace nad budżetem należy zakończyć do 15 listopada, projekt uchwały przesłać do analizy Regionalnej Izbie Obrachunkowej oraz radnym. Po stronie wydatków największą kwotę, aż 70 mln zł, ratusz odłożył na utrzymanie szkół i przedszkoli, w tym 15 mln na dotacje dla prywatnych placówek edukacyjnych. Różnego rodzaju świadczenia rodzinne i pomoc społeczna pochłoną łącznie 31 mln, gospodarka odpadami i ochrona środowiska 19,4 mln, a utrzymanie i budowa nowych dróg ponad 18 mln.

Obniżymy łączną kwotę naszych zobowiązań, o czym wielu samorządowców może jedynie pomarzyć. Na koniec 2023 roku dług miasta będzie mniejszy niż obecnie o 62 tys. zł. Dzięki oszczędnościom nie zwolnimy tempa w inwestycjach, na które odłożyliśmy ponad 22 mln. W ponad 80 procentach sfinansujemy je z pozyskanych dotacji, co potwierdza, jak skutecznie potrafimy sięgać po środki zewnętrzne – mówi burmistrz Piotr Osiecki. I dodaje, że to będzie trudny budżet, pełen niewiadomych, wymagający oszczędzania i szybkiego reagowania na zmieniające się ceny energii, paliw, kosztów pracy.

Pierwszym krokiem jest zabezpieczenie pieniędzy na utrzymanie szkół, przedszkoli, oświetlenie ulic, zakup paliwa do autobusów ZKM, czystość i porządek, czyli podstawowe zadania samorządu. Inwestycje zaplanowaliśmy bardzo ostrożnie, a ich listę wydłużymy w trakcie roku, gdy dowiemy się jak duża jest nadwyżka budżetowa – deklaruje burmistrz.

UM Sochaczew/ opr. dot

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz