Najnowocześniejsza hala sportowa w powiecie otwarta

To ważny dzień dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie, jak i dla samorządu powiatowego. W piątek, 16 grudnia nastąpiło uroczyste i oficjalne oddanie do użytku hali sportowej, tym samym spełniło się marzenie wielu pokoleń uczniów i pedagogów tejże placówki. Ta największa powiatowa inwestycja ostatnich lat – warta ponad 9 milionów złotych, mogła być zrealizowana dzięki pozyskanym środkom z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 5 milionów złotych.

Szkoła od kilku tygodni przygotowywała się to do tego momentu, a że wydarzenie to zbiegło się ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, można stwierdzić, że to wymarzony prezent. Dyrektor szkoły Julia Jakubowska wypowiadając się podczas uroczystości nie kryła wzruszenia i dumy, podkreślała przy tym jak szczególny jest to dzień w historii Zespołu Szkół, ale i jak ogromne znaczenie ma nowa hala dla funkcjonowania placówki.

Wśród przygotowanych wystąpień taneczno-sportowych goście i obecna na otwarciu hali społeczność szkoły mogła obejrzeć krótki film, ukazujący proces budowy nowego sportowego obiektu, który będzie służyć również mieszkańcom naszego powiatu. Było uroczyste symboliczne przecięcie wstęgi, poświęcenie hali, wystąpienia gospodarzy obiektu i zaproszonych gości. Nie zabrakło w nich podziękowań, gratulacji oraz serdeczności i słów zachwytu nad tą wyczekiwaną inwestycją. Były też upominki od gości, które z pewnością usprawnią prowadzenie tu zajęć, ale też i podziękowania od szkoły dla osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do powstania hali sportowej.

Warto dodać, że na zaproszenie ministra Małeckiego wydarzenie uświetnili swoją obecnością Sebastian Chmara polski lekkoatleta, który specjalizował się w wielobojach, trener i działacz sportowy, samorządowiec, komentator TVP, medalista MP, ME, MŚ oraz Uniwersjady, wiceprezes PZLA oraz Jacek Kazimierski, twórca i inspirator przedsięwzięć lekkoatletycznych w naszym kraju, współinicjator serii mityngów lekkoatletycznych Pedro’s Cup.

Wspomnianą już wstęgę, otwierającą wejście na halę przecinali tego dnia: Maciej Małecki – sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Jolant Gonta – starosta sochaczewski, Julia Jakubowska – dyrektor ZS CKP, Tadeusz Głuchowski – wicestarosta, Iwona Dymowska – przewodnicząca Rady Rodziców, Amelia Kowalska – przewodnicząca Szkolnego Samorządu Uczniowskiego a także Grzegorz Felczak – właściciel firmy Hegor, wykonawca inwestycji oraz ks. Piotr Żądło, proboszcz parafii pw. Św. Wawrzyńca w Sochaczewie oraz Sebastian Chmara.

– To jest dziś dla mnie bardzo szczęśliwy dzień, bo budowę hali sportowej dla 80-tki postawiłem w centrum swoich planów na tę kadencję rządu, ale ta budowa była też w centrum planów Starostwa Powiatowego w Sochaczewie. Osiemdziesiątka zasługuje na piękną, nowoczesną halę sportową. Wy – uczniowie, nauczyciele zasługujecie na to, żeby tu powstał obiekt sportowy, który będzie wizytówką nie tylko Osiemdziesiątki, nie tylko Sochaczewa, ale całego powiatu sochaczewskiego. W polskim rządzie, który mam zaszczyt tu reprezentować za jeden z głównych celów przyjęliśmy wsparcie rozwoju mniejszych miejscowości, równomierny, sprawiedliwy rozwój Polski, żeby uczniowie takich szkół jak ZS CKP w Sochaczewie mieli te same warunki do nauki, w-f, rekreacji, do sportu jak wasi koledzy w największych miastach w Polsce. Tu zeszły się dwie dobre siły: wsparcie polskiego rządu i bardzo dobrzy gospodarze w postaci Zarządu Powiatu na czele ze starostą Jolantą Gonta i wicestarostą Tadeuszem Głuchowski i tymi radnymi, którzy te projekty popierają – mówił m.in. podczas swojego wystąpienia M. Małecki.

Jolanta Gonta zabierając głos mówiła m.in. o poszukiwaniu środków na tę inwestycję, o determinacji Zarządu Powiatu w realizacji tego przedsięwzięcia. Słowa podziękowania skierowała do posła M. Małeckiego, wicestarosty T. Głuchowskiego, dyrekcji szkoły za udaną współpracę i zaangażowanie w powstanie tej hali. Były również podziękowania dla instytucji miejskich i powiatowych, bo jak wskazała starosta, nad tą inwestycją poza firmą, która ją budowała czuwało wiele osób i urzędów. – To największe przedsięwzięcie budowlane w ostatnich latach, realizowane przez samorząd powiatowy. Budowa nowej hali sportowej przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie ruszyła w czerwcu 2021 roku. Po kilkudziesięciu miesiącach ciężkiej, ale bardzo sprawnej pracy, inwestycja została ukończona. Tym samym, największa szkoła ponadpodstawowa w powiecie zyskała pełnowymiarowy jakże piękny i wyjątkowy obiekt – podkreślała po uroczystości w rozmowie z mediami starosta Jolanta Gonta.

Po uroczystości goście zostali zaproszeni do zwiedzania nowego obiektu, a także do wpisu do księgi pamiątkowej. Całą uroczystość poprowadził Marcin Odolczyk, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Sochaczewie. W tak ważnej uroczystości, oprócz społeczności ZS CKP uczestniczyli m.in. radni Rady Powiatu w Sochaczewie, dyrektorzy powiatowych szkół i placówek oświatowych na czele z dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji – Urszulą Opasiak a także przedstawiciele firm i instytucji, które miały swój udział w procesie budowy tej wielomilionowej inwestycji.

Hala sportowa składa się z centralnego boiska sportowego o wymiarach 20 m x 40 m przystosowanego do rozgrywania spotkań w dyscyplinach takich jak: piłka ręczna, koszykówka, siatkówka, tenis ziemny, badminton. Pozostałe wyposażenie hali to oczywiście m.in. drabinki gimnastyczne, piłkochwyty, siatki ochronne, kotary grodzące, siedziska na trybuny oraz tablica wyników sportowych. Na piętrze wybudowane zostały pomieszczenia magazynowe, toalety, pomieszczenia porządkowe, trybuny sportowe, szatnie. Jest też sala ćwiczeń, siłownia, sala fitness oraz sala konferencyjna. Na parterze powstał wiatrołap, hol, pomieszczenia porządkowe, kotłownia gazowa, szatnia i magazyn sprzętu sportowego. Powierzchnia zabudowy dla budynku projektowanego wynosi 1 416,70 m2, powierzchnia użytkowa (parter) 1 300,90 m2, zaś powierzchnia użytkowa piętra w starym budynku nad warsztatami to 306,00 m2. Teren szkoły został też powiększony o dodatkowe miejsca parkingowe przy hali sportowej.

Istotną ciekawostką, ale też perełką całej inwestycji jest nawierzchnia boiska, na którą składa się czterowarstwowa wykładzina Taraflex, zapewniająca wszystkie poziomy komfortu i bezpieczeństwa. Jest identyczna z tą, która stosowana jest obecnie na największych imprezach sportowych rangi światowej. Na takiej właśnie grała ostatnio nasza narodowa reprezentacja podczas siatkarskich Mistrzostw Świata w Polsce!

Koszt zadania to ok. 9 mln złotych, przy czym 5-milionowy wkład stanowią środki Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, w którego pozyskaniu wspierał samorząd powiatowy poseł Maciej Małecki. Budowę zrealizowało Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe „HEGOR” Sp. z o.o. z Sochaczewa.

Hala sportowa przy ZS CKP wykorzystywana będzie przede wszystkim do prowadzania zajęć wychowania fizycznego w ramach godzin lekcyjnych oraz zajęć pozalekcyjnych takich jak: SKS, zajęcia rekreacyjne, treningi. Jednak to nie wszystko, bowiem halę z czasem będzie można dodatkowo wykorzystać do organizacji imprez środowiskowych o charakterze rekreacyjnym, organizacji imprez widowiskowo-estradowych oraz organizacji wystaw okolicznościowych. Pozwoli to na zaspokojenie potrzeb mieszkańców, związanych z korzystaniem z obiektów sportowych, które służą wypoczynkowi, rekreacji oraz stanowią miejsce spędzania wolnego czasu.

Społeczność „Osiemdziesiątki” ma do dyspozycji wspaniałe warunki do uprawiania sportu, a dla Zarządu Powiatu, ale też dla wszystkich mieszkańców z całą pewnością jest to powód do wielkiej dumy. To sportowa wizytówka całego powiatu sochaczewskiego!

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz